Under 2008 fick Faxander, förutom den fasta lönen, en bonus på 2,2 miljoner samt 4,5 miljoner kronor från ett ”tillfälligt incitamentsprogram”. Den sistnämnda summan fick SSAB-chefen för den lyckade manövern där SSAB först köpte nordamerikanska Ipsco, för att därefter stycka bolaget och sälja rördelen till ryska Evraz.
Miljonras för SSAB-chefen
Ståltillverkaren SSAB:s vd Olof Faxanders ersättning rasade i fjol till 4,9 miljoner kronor, från 11,7 miljoner kronor året före. Orsaken är att Faxander, bland annat till följd av bolagets svaga resultatutveckling, gick miste om alla former av bonus. Den fasta lönen var oförändrad på 4,7 miljoner kronor, enligt årsredovisningen.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet








