– Jag pratade på morgonen med Leif Johansson (Volvos koncernchef) och han sade att det är svårt att just nu se någon ljusning. Det han ser som en möjlighet, och som vi kan påverka, är ju de infrastrukturinvesteringar som nu görs i Sverige och i Europa och USA. Det kan vara en del av det som sätter fart på efterfrågan, säger hon.

Hon vill inte se de ytterligare varslen som ett tecken på att regeringens fordonspaket är otillräckligt.

– Nej, det kan man inte göra. Problemet för hela fordonsindustrin är efterfrågan, att kunderna inte får låna. Det måste man åtgärda vid källan, vilket vi också försöker göra med åtgärderna för den finansiella sektorn. Det är först när den fungerar som den ska och efterfrågan ökar som det kan hända något, säger Maud Olofsson.

Hur ser du på att 4 miljarder delades ut till aktieägarna bara för några veckor sedan?

– Det är viktigt att också aktieägarna ser att det är en svår tid. När regeringen tillskjuter medel och de anställa drabbas svårt av uppsägningar, så är det klart att aktieägarna också måste ta sitt ansvar, säger Maud Olofsson.