Saabs och Volvos svenska underleverantörer är extra sårbara för bolagens kritiska ekonomiska problem. Nu minskar även möjlig­heten att sälja fakturor till kreditförsäkringsbolag, så kallad factoring.

Trots att ett tredje europeiskt kreditförsäkringsbolag nu slutat försäkra fakturorna till Ford och General Motors, och därmed även till Saab Auto­mobile och Volvo PV, så ser leverantörerna inget ­annat alter­nativ än att fortsätta leve­rera. Orsaken är rädslan att krav på kontantbetalning ska få biltillverkarna att gå omkull, enligt­ många av de underleverantörer som SvD Näringsliv kontaktat.

Även om majoriteten uppger att de ändå inte utnyttjar möjligheten att sälja sina fakturor, visar­ kredit­försäkringsbolagens stopp att situa­tionen är allvarlig.

– Börjar vi begära kontant­betalning, då kan bägaren rinna över. Så länge de fortsätter att ­betala sina fakturor så levererar vi, säger Mats Ödman, informationschef på Autoliv där Volvo PV står för knappt 5 procent av försäljningen och Saab Auto­mobile betydligt mindre.

SKF ser just nu över situationen och tar fram planer för hur man ska göra om betalningarna uteblir. Men än så länge har alla fakturor betalats i tid och leverans fortsätter, enligt informations­direktör Ingalill Östman.

Hos mindre bolag som skinnleverantören Elmo Leather är oron, och även risken, större. Men inte heller det företaget har några tankar på att kräva betalning innan leverans. I dag levererar företaget material till en leverantör högre upp i kedjan, Lear Corporation.

– Vi har funderat mycket på om det kommer att bli en domino­effekt, där vi ligger sist. Om ­försäkringarna sägs upp i hela kedjan, då är frågan om vi vågar leverera. Vi bevakar hela tiden våra kunder för att se vad som händer, säger vd Nalle Johansson.

Hos inredningstillverkaren Feher­ Sweden finns i dag 110 ­anställda kvar av runt 200 i början av året. Hittills har det dock inte varit ­något problem med själva betalningen, enligt vd Jens-Jörgen Julsrud.

– Våra kunder har betalat oss även om det kan ha varit lång kredittid. Vi fortsätter som hittills. Vi kan inte sälja exempelvis Volvodetaljer till Ikea så vi har inget val. Vi är också för små för att få cash by delivery (kontanta pengar vid leverans – red:s ­anmärkning) eller bankgaranti.

Gnosjögruppen levererar plåtkomponenter, bland annat till Volvo PV och Saab, och har i likhet med branschen i övrigt tvingats dra ned på sina leveranser i spåren av fordonskrisen. Volymerna har krympt med uppemot 40 procent. Enligt vd Jan Ahlqvist är bolaget på väg att göra sig av med en tredjedel av personalen.

– Visst är man också orolig för att det kan bli problem med betalning­arna, men vi har inte ännu diskuterat kontantbetalning.

Curt Germundsson är ord­förande i bolagen Plastal och Kongsberg Automotive och sitter även i styrelserna till flera andra bolag som levererar till personbilsindustrin. Han är högst medveten om den svåra sitsen för underleverantörerna.

– Det är en oerhört svår problematik. Många är ju underleverantörer även till övrig fordons­industri och skulle leverantörerna plötsligt inte få betalt för sina fakturor, då skulle det bli kaotiskt­. Många skulle gå i konkurs. Det skulle riskera hela det globala under­leverantörsnätet.

Själv tror han dock att flera bolag­ snart kommer att kräva kontantbetalning.

– Varje företag måste se till sina egna intressen.

Flera bolagsrepresentanter vägrar att kommentera situationen och hur de tänker agera.