Lundby-Wedin tillträdde som första kvinnliga ordförande för LO 2000.

- Det har varit en väldigt omvälvande period för det svenska samhället i allmänhet och arbetsmarknaden i synnerhet, med bland annat 90-talskrisen och EU-inträdet, säger hon i en intervju med TT.

Hon har drygt ett år kvar, så det är för tidigt att göra bokslut redan. Men en sak är säker: drevet härom året som gick i samband med de vidlyftiga pensionsavtalen i AMF kommer att bli ihågkommet.

Hon hängde då löst och flera av LO-förbundstopparna ville att hon skulle avgå.

- Men jag hade aldrig en sån tanke själv att jag skulle kasta in handduken.

Oberörd var hon förstås inte. Men att hon skulle ha slutat lita på folk tonar hon ned.

- Jag har alltid haft en väldigt öppen inställning till att alltid lita på människor. Men det kanske fick sig en liten törn, och det blev också lite av en kvarvarande effekt, säger hon.

Efter AMF-drevet blev Wanja Lundby-Wedin något vingklippt. Och som LO-bas var hon relativt osynlig i den senaste valrörelsen. Hon har fått höra samma argument.

- Men jag känner inte så själv.

Hon har en annan förklaring.

- LO blir mer osynligt när vi har en borgerlig regeringen.

Att hon nu slutar vid kommande kongress är fullkomligt naturligt, det var klart redan för fyra år sedan, enligt henne. Hon blir väldigt förvånad över att det räknas som en nyhet.

Nu startar jakten på hennes efterträdare. Att hålla ihop förbundet är en av de viktigare frågorna även för den kommande LO-basen. Splittring i olika fraktioner poppar ständigt upp, framför allt mellan industriförbunden och övriga LO-fack.

- Och man måsta ha en ordförande som kommer från de egna medlemsleden, säger hon.

Wanja Lundby-Wedin har suttit i LO-ledningen i 16 år och som ordförande sedan 2000.

Hon fyller 60 nästa år och det är därmed naturligt att hon slutar då, enligt de gamla reglerna för hur länge en förtroendevald ska sitta.