Undersökningen baseras på priserna för över 200 000 lunchmenyer landet runt. Under första halvåret 2009 fortsatte lunchpriserna att stiga trots det mörka konjunkturläget. Riksgenomsnittet för en lunch är i dag 74,30 kronor vilket är 3 procent högre än snittpriset för helåret 2008
På grund av en kraftig prisökning under 2009 har Stockholm åter placerat sig som Sveriges dyraste lunchstad med ett snittpris på 75,70 kronor. Näst dyraste lunchstad är Uppsala med ett snittpris på 75,10 kronor.
Stockholm är också i snitt två-tre kronor dyrare per lunch än de andra storstäderna Göteborg och Malmö.
I Stockholm är prisskillnaderna inom innerstaden häpnadsväckande. Vid Slussen kostar snittlunchen 95 kronor, på Kungsholmen 68 kronor.
Det betyder att den som bara käkar lunch varje dag runt Slussen betalar 7 000 mer om året än den som äter på Kungsholmen (beräknat på 22 luncher i månaden). Det gör en skillnad på 594 kronor i månaden, nästan lika mycket som ett åkkort på SL.
I Stockholm är snittpriset alltså 75,7 kronor, se priserna kvarter för kvarter här.
I Malmö är snittpriset för en lunch nu 72,1 kronor, se priserna kvarter för kvarter här.
I Göteborg är snittpriset för en lunch nu 73,7 kronor, se priserna kvarter för kvarter här.
Fotnot. Lunchprisindex är en återkommande undersökning av lunchpriserna i Sverige som genomförs av restaurangportalen Gastrogate.



