- Trenden med överdådiga, toppfixade bröllop i amerikansk stil som blivit drömmen de senaste åren är definitivt på väg bort. Givetvis handlar det till stor del om rådande konjunktur, det ligger inte i tiden att spendera sådana summor på en fest. Å andra sidan talar lågkonjunktur, kris och elände för att vi söker glada stunder, saker att fira och njuta av, säger Ebba von Sydow, chefredaktör för Veckorevyn.com.
Under de senaste åren har bröllopen blivit allt dyrare. Att spendera 80 000-100 000 kronor på ett bröllop är regel snarare än undantag.
Tove Leijon är bröllopskoordinator och driver Bröllopsakademin som bland annat utbildar bröllopskoordinatorer. Hon ser i motsats till Ebba von Sydow inte att trenden viker i år och har inte märkt någon skillnad på hur mycket de blivande brudparen lägger på sina bröllop.
– Nej, vi ser ingen nedgång. Tvärtom kostar man på mer på sina bröllop. Jag att vi vädjar än mer om familjen under dåliga tider och att vissa tänker ”det är inte vårt fel att det är lågkonjunktur när just vi ska gifta oss”, säger Tove Leijon.
Ebba von Sydow menar också att bröllopen håller att bli mer personliga. Det är viktigt att det blir en speciell dag, inte skrytigt, och klänningen får gärna vara ett plagg som kan användas igen.
- Maffigt och störst är inte längre bäst. Personligt och intimt känns betydligt lyxigare, liksom naturligt och stilrent. Det tas också ett rejält steg från traditionella “måsten”, brudklänningen måste exempelvis inte vara en kritvit klassiker. Det är en praktisk trend, inte minst ekonomiskt. Varför köpa en engångsklänning du aldrig kan ha annars? När du istället kan lägga det där extra och få en snygg designerklänning i en ljus färg du kan ha på fler fester?
Tove Leijon anser att den personliga trenden har pågått ganska länge, men hon tolkar det som att bröllopen fortfarande går mot att bli mer avancerade.
– Det är fler kringarrangemang och fler delar. Speciellt när utlandssvenskar gifter sig och får gäster från andra delar av världen. Då har de ofta arrangemang under mer än en dag och satsar exempelvis på cocktail första kvällen, sightseeing i Stockholm, brunch och så vidare. Alla delar blir dyrare – även sådant som inbjudningskorten, och många satsar på en speciell meny till middagen. Man vill ha det mer personligt och går ifrån standardpaketet, säger Tove Leijon.
En effekt av den ekonomiska krisen är att vintage blivit riktigt hett. Det gör att det är mer okej än någonsin att hitta en begagnad klänning, eller kanske sy om sin mammas. Fast det är kanske inte så lätt att hitta brudklänningen på Blocket eller andra nätsajter, tror Ebba von Sydow.
– Kronprinsessan Victoria kommer förmodligen inte göra det, även om det hade varit en smart markering mot svenska folket som inte verkar vara så sugna för att betala extra för det kungliga kalaset. Eller åtminstone sy om och återanvända mamma Silvias. Att sy om mammas brudklänning gör många, en kul trend som dessutom gör det extra personligt.
– Annars är det kanske inte just nätauktioner, utan snarare vintagebutiker som gäller. Det är helt rätt att bära vintagesmycken, stilren art déco, gamla pärlor eller farmors gamla ring, säger Ebba von Sydow.
Tove Leijon tror inte att hennes kunder kommer att dra ned på kostnaden för själva bröllopet. Men däremot undrar hon om fler kanske sparar in på resan.
– Min personliga spekulation är att vissa kanske kommer att spara in på bröllopsresan. Antingen att man tar en enklare resa istället för lyxbröllopsresan, att man åker på en kort weekend, eller att man skjuter på bröllopsresan, säger Tove Leijon.
En trend som oroar Tove Leijon är att allt fler tar lån för att bekosta sitt bröllop. Hon ger rådet att istället spara pengar i förväg på ett särskilt bröllopskonto, och vänta med att gifta sig tills man har råd - speciellt om man är osäker på att det ska hålla.
– Det är bättre att spara pengar under ett antal år. Klarar man att spara ihop pengar tillsammans har man en ”öppet köp-tid” och hinner se att man passar ihop - både ekonomiskt och känslomässigt.
Ebba von Sydows syster hade just ett sådant bröllop som Ebba själv anser är trendigt – släktingar lagade maten själva och systern sydde om mammas klänning.
– Det finaste bröllop jag varit på är min systers, hon gifte sig på taket av en fästning på Marstrand en strålande sommardag i mammas omsydda 70-talsklänning. Mamma, kusiner, mostrar och jag lagade nästan all maten själva och det skrevs placeringskort och dekorerades halva natten. Alla hjälptes åt och slet, vi hade jättekul och det blev världens bästa fest!
Ska du själv gifta dig?
- Oj, det har jag ingen aning om... Men jag hoppas det!



