Han har tidigare inte haft någon egen Facebook-sida men har nu öppnat en, för att göra research till den film som Sony ska göra om nätverksportalen.
– Jag antog att ett bra första steg i mina förberedelser borde vara att se vad Facebook är för något, så jag startade den här sidan, har han skrivit, enligt BBC.
Manusförfattaren har många succéer bakom sig. Senast skrev han manus till ”Charlie Wilson’s War”. Tidigare har han arbetat med ”Studio 60 on the Sunset Strip” och ”West Wing” och han saknar inte beundrare på Facebook. Enligt BBC har en rad personer redan utgett sig för att vara honom, något han tyckte var ”mer smickrande än läskigt”. En hastig sökning ger 75 träffar på hans namn.
Några av grupperna som startats till hans ära är ”Aaron Sorkin Fan Club” och ”Aaron Sorkin is a genius”.
Andra är ”What if Aaron Sorkin was the Messiah?” och ”Aaron Sorkin needs to start doing coke again”. Mer smickrande än läskigt?



