Artister vars musik går att köpa via internet: Dido (frilagd), Jocke Berg från Kent, Per Gessle, Nina Persson från The Cardigans samt Carola.
foto: maja suslin/scanpix
foto: daniel nilsson
foto: heiko junge/scanpix
I fram- tiden blir det viktigt med lag- liga nedladdningsmöjlig-
heter på nätet

Flest sålda album 2002
Flest sålda album 2003
i Mest sålda skivor
Försäljningsantalet anges i tusentals, värdet i miljontals kronor.
Källa: Grammonfleverantörernas förening, GLF.
Plac. Artist Skivans titel Skivbolag
1. Kent Vapen & ammunition RCA
2. Magnus Uggla Klassiska mästerverk Columbia
3. Bruce Springsteen The Rising Columbia
4. Eminem The Eminem Show Interscope
5. Shakira Laundry Service Columbia
6 Elvis Presley 30 #1 Hits RCA
7. Peter Jöback Jag kommer hem igen till jul Columbia
8. Celine Dion A New Day Has Come Columbia
9. Håkan Hellström Det är så jag säger det Dolores
10. Anastacia Freak of Nature Columbia
Plac. Artist Skivans titel
Skivbolag
1. Per Gessle Mazarin Capitol
2 . Carola Guld, platina & passion - Det bästa Sonet
3. Norah Jones Come away with med EMI
4. The Cardigans Long Gone Before Daylight Stockholm Records
5. Evanescene Fallen Columbia
6. Lars Winnerbäck och Hovet Söndermarken Sonet
7. Kent Vapen & ammunition RCA
8. Lasse Stefanz Det här är bara början Frituna
9. Dido Life for Rent Arista
10. Metallica St. Anger Mercury
Försäljning 2002
Format Antal Värde Procent av föregående
år i antal/i värde
CD 23 185 1 449,7 -2,0/-7,0
Singlar 3 376 54,6 -14,7/-16,2
LP 43 2 ,4 -22,4/-13,3
Musikkasett 262 6,7 9,3/33,2
DVD 214 23 516 183,3/156,3
Tabellsumma 27 291 1 554 ,1 -0,6/-5,7
Försäljning 2003
Format Antal Värde Procent av föregående
år i antal/i värde
CD 21 289 1 211,0 -8,2/-16,5
Singlar 2 045 29,9 -39,4/-45,2
LP 25 1,5 -41,6/-37,6
Musikkasett 178 5,9 -32,2/-10,0
DVD 795 71,6 271,2/204,7

Tabellsumma 24 576 1 326, 1 -12,0/-14,7
Det är väl knappast någon nyhet att skivindustrin åkt på stryk, år efter
år sedan 1999.
Cd-bränning har blivit en allemanssyssla och ungdomar tankar ned musik från nätet för fulla muggar, vilken sedan körs i mp3-spelare.
När svenska sektionen av Ifpi, International Federation of the Phonographic Industry, nyligen via internetsajten Lunarstorm undersökte yngre människors attityder till nedladdning av musik, gick resultatet i en tydlig riktning.

Undersökningen, som bygger på 100 000 svar från personer i åldrarna 13-35 år, visar att 36 procent av männen och 25 procent av kvinnorna helt har slutat att köpa cd-skivor som en följd av möjligheterna att ladda ned musik från nätet.
På frågan ”Köper du färre cd-skivor på grund av nedladdningsmöjligheterna”, svarar 58 procent av pojkarna och 54 procent av flickorna ja.
- Undersökningen är både lärorik och intressant. I framtiden blir det viktigt med lagliga nedladdningsmöjligheter på nätet. Undersökningen visar att många vant sig vid att använda digitala ljudfiler, säger Hélène Rönnmark, marknadschef på svenska Ifpi.
Efter år
av diskussioner, kontroverser och rättegångar om vad som är lagligt och inte, laddar musikindustrin för slaget om kunderna på nätet.

Apple har lanserat Apple Music Store som via musikprogrammet Itunes gör det lätt att tanka låtar via nätet - och lagligen betala för dem. Tjänsten har utvecklats till en jättesuccé i USA och Apple siktar brett med lansering även i Frankrike, Storbritannien och Tyskland.
Också Napster har lanserat sin nya legala musiktjänst i USA och Storbritannien.
Även om Sverige får vänta på Apple och Napster, finns det redan nu legala alternativ att tillgå. Först ut var musikgrossisten Inprodicon som har lyckats skriva avtal med flera skivbolag, däribland Sony, och ett antal handlare. Över 100 000 låtar av svenska och internationella artister kommer att bli tillgängliga inklusive skivbolagens så kallade bakkatalog.
När låten är betald har man rätt att bränna låten på tre cd-skivor och rätten att lägga ut låten på tre apparater, exempelvis en mp 3-spelare.
Många handlare hakade på

direkt: Aftonbladet via Poplife, Åhléns, Bengans och Skivhugget i Göteborg, CD-specialisten, Cdon.com, Megastore och Göteborgs-Posten.
- Och det lär bli fler. Priset per låt ligger på 10-20 kronor, men marknaden kommer att reglera priserna säger, Hélène Rönnmark.

Men trots musiktrenden på nätet och hembränning av cd-skivor upphör försäljningen av fysiska cd-skivor inte på länge. 80-talsgenerationen köper inte så många fysiska skivor, men ju längre upp i åldrarna, desto större tycks intresset vara för fysiska skivor kontra nedladdning/ hembränning.
- Hitlistorna speglar ganska väl vilka målgrupperna är. Medelålders människor köper till sig själva, mycket samlingsskivor, och Markoolio och andra artister till sina barn, säger Rönnmark.
Sedan nedgången, som började 1999, har skivbranschen gått ifrån att ha det bra till kris ganska snabbt.
Detta har drabbat skivbolag, butiker och artister - en hel bransch har drabbats.
Men sedan årsskiftet ökar volymerna av försålda cd-skivor i Sverige igen. Under
första kvartalet ökade antal sålda album, men räknat i kronor sjönk försäljningen vilket indikerar att priserna blir ifrågasatta och sjunker.

I USA ökade skivförsäljningen med 9 procent under första kvartalet och där kan det faktum att rättsliga processer mot 3 000 fildel-are, fått konsumenterna tillbaka till skivbutikerna.
- Nu kommer det positiva signaler på att försäljningen kan komma igång igen, säger Hélène Rönnmark.