Hittills har krav på över 240 miljoner dollar betalats ut från den fond, på totalt 20 miljarder dollar, som BP tvingades sätta upp under sommaren när oljeläckan fortfarande var i full gång. Hittills har BP gjort 19000 enskilda betalningar ur fonden.
Samtidigt stiger BP:s kostnader för att få stopp på själva läckan och för saneringsarbetet. Enligt BP:s egna nya uppgifter är den notan nu uppe i 9,5 miljarder dollar.
Vad slutnotan hamnar på tycks dock svårt att förutspå. Men Bob Dudley, som formellt tar över vd-stolen från Tony Hayward i oktober, säger att han inte tror att alla de 20 miljarder dollar som är avsatta kommer att behövas.
För oljebranschen generellt kommer effekterna av oljekatastrofen även i form av högre försäkringspremier nästa år. Redan har kostnaderna stigit mellan 10 och 30 procent, men den fulla effekten väntas först i januari då majoriteten av försäkringsavtalen för året sluts.
Arbetet med att täta och plugga igen själva läckan under Mexikanska golfen slutfördes på söndagen. Vad som återstår är däremot ansvarsfrågan, där BP i en analys nyligen slog fast att flera bolag är medskyldiga till haveriet med plattformen Deepwater Horizon och de stoppmekanismer nere vid källan som inte visat sig fungera. Ett av dessa är den amerikanska jätten Halliburton som levererat cementdetaljer till oljeborrningen. I ett mejl till SvD Näringsliv i samband med att rapporten släpptes, slog dock Halliburton ifrån sig ansvar.
Flera parallella utredningar om katastrofen, den värsta oljeläckan i USA:s historia, pågår och BP kan vänta sig tiotals miljarder dollar i ytterligare böter och juridiska kostnader i kölvattnet av fiaskot, rapporterar AP.
På marknaderna igår drog handlarna en lättnadens suck på nyheten om att läckan nu slutgiltigt är tätad och indikatorerna pekade på stigande kurser inför New York-börsens handelsstart. I förhandeln steg BP-aktien 2 procent igår.



