I början av mars skrev Anders Borg kraftigt upp prognosen för svensk ekonomi. Bedömningarna om det är möjligt att nå en arbetslöshet kring 5 procent redan 2014 går isär, som SvD Näringsliv skrev om i går.

Och Anders Borg sticker inte under stol med att en hel del behöver gå i lås för att prognosen ska uppfyllas.

–För det första förutsätter den en god efterfrågan och att det dröjer innan vi får en avmattning internationellt, säger han.

Tidigare har arbetslösheten pressats ner genom att många har förtidspensionerats. Nu sker förbättringen samtidigt som den totala frånvaron har minskat kraftigt. Och det ställer stora krav på att svensk ekonomi förmår att ställa om, betonar Anders Borg.

–Det förutsätter att lönebildningen fungerar väl, att de som är arbetslösa är beredda att röra på sig för att få jobb och det förutsätter att arbetsgivarna är beredda att anställa.

För lönebildningen verkar han inte oroa sig. Parterna på arbetsmarknaden har hittills klarat att vara ansvarsfulla, anser finansministern, som räknar med en fortsatt löneökningstakt på 3–4 procent.

Men kraven ökar på arbetsgivarna.

–Jag tror att företagen måste tänka om väldigt mycket. Nu när vi ska gå över till en ekonomi med låg arbetslöshet måste företagen bli mycket bättre på att rekrytera. Inte minst när det gäller integration, men också när det när det gäller öppenhet för unga människor.

Kraven på arbetsgivarnas kompetens som anställare och vidareutbildare kommer att skärpas, betonar Anders Borg.

–Om man bara letar efter arbetskraft som har högskoleutbildning, fem års erfarenhet och därtill är unga och hungriga, ja då blir det snabbt så att företagen börjar rekrytera av varandra. De måste ha en beredskap att ta in människor och vidareutbilda dem, säger finansministern.