Årets Nils Holgersson-studie visar att avgifter för elnäten i snitt ökat med 8,5 procent. Även fjolårets rapport visade kraftigt ökade avgifter. Då var ökningen 7,2 procent. Investeringar i elnäten förklarar en del av höjningen, men enligt rapporten finns stora oförklarade skillnader mellan elnätsföretagens priser.
Elnätsavgifterna står för en stor del av det pris som en genomsnittskund betalar för sin el.
– Drygt 30 procent av elpriset är elnätskostnader, säger Emma Henriksson, ordförande i Nils Holgersson-gruppen.
Elhandelskostnader och skatt står för resten av vad kunderna får betala för elen.
Skövde kommun har ett elnätspris på 29,5 öre per kilowattimme medan Ekfors Kraftnät ta 80 öre per kilowattimme. Det innebär en prisnivå för Ekfors Kraftnäts kunder som är 270 procent högre än den som Skövde kommuns invånare får betala.
– En del av prisskillnaden kan förklaras av att Ekfors Kraft verkar i glesbygd där kostnaderna för elnäten är större än i städer. Men det finns också prisskillnader som är svåra att förstå, till exempel mellan städer som ligger bredvid varandra och har samma förutsättningar men olika sätt att sätta priser, säger Henriksson.
En bättre myndighetsövervakning av priserna krävs av producenterna bakom rapporten. Regleringen av elnäten håller på att göras om men först 2012 träder nya regler i kraft. De innebär att elnätstarifferna på förhand måste godkännas av den statliga myndigheten Energimarknadsinspektionen.
– Man kan misstänka att en del bolag passar på att höja priserna innan förhandsprövningen träder i kraft, menar Henriksson.
Bakom Nils Holgersson-rapporten står Fastighetsägarna Sverige, HSB:s Riksförbund, Hyresgästföreningen, Riksbyggen och Sabo.




