OSLO.Avslöjandena om att den bondeägda mejerikoncernen Tine försökt pressa ut konkurrenten Synnøve Finden från butikshyllorna i Norge har lett till att konsumenterna visat sin makt. Det går snart inte att hitta en enda ost från Synnøve Finden i butikshyllorna, efter att försäljningen ökat med 50 procent.
Tine drabbas också av konsumenternas missnöje på andra produkter. Försäljningen av mjölk rasade med 250 000 liter i förra veckan, jämfört med samma vecka i fjol.
Tine erbjöd Ica Ahold 16 miljoner kronor för att plocka bort konkurrentens ostar i Rimi-butikerna. Tine hävdade länge att det var Ica Ahold som tog initiativet till att få en beräkning på hur mycket mejerikoncernen var villiga att erbjuda. Efter att ha grälat inför öppna tv-kameror kröp Tine till korset och tog i ett pressmeddelande på sig ansvaret. Samtidigt avgick Tines koncerndirektör för försäljning och marknadsföring.








