Många svenskar ljuger när de söker jobb, enligt de 222 chefer och 589 anställda som svarat i undersökningen som gjorts av Harris Interactive för Jobbguiden.
En femtedel av de anställda säger sig ljugit i sitt CV och nära hälften - 46 procent av arbetsgivarna - har upptäckt lögner i en ansökan.
Av de ljugande kandidaterna avfärdades 54 procent direkt, enligt cheferna 31 procent av lögnarna får ändå gå vidare till intervju, men anställs inte, enligt undersökningen, medan 15 procent anställs.
De vanligaste lögnerna i jobbkandidaters cv:n är att den sökande överdriver sin beskrivning av ansvaret på den tidigare arbetsplatsen, eller ljuger om sina kunskaper, examen eller utbildning.
Vissa personer hittar dessutom på att de har jobbat på en arbetsplats och/eller haft en befattning som han/hon inte har haft.
Arbetsgivare lägger väldigt lite tid på att läsa igenom varje jobbansökan, visar undersökningen. En tredjedel av cheferna lägger högst en minut på att läsa igenom en ansökan, och nästan var tionde ägnar inte mer än 15 sekunder.
Att göra sin ansökan så tydlig som möjligt och framhäva de kunskaper och erfarenheter hos sig själv som är relevanta för tjänsten är därför viktigt.
”Framhäv särskilda prestationer som är relevanta för tjänsten och försök framhäva resultaten för att påvisa den positiva inverkan ditt arbete har haft hos tidigare arbetsgivare. En sammanfattning av relevanta erfarenheter och kvalifikationer i början av ditt CV kan också underlätta för läsaren”, tipsar Jobbguiden.
Mer i ämnet
- 24 okt 2008 Oktober svart varselmånad
- 24 okt 2008 Osäkert om regeringens åtgärder räcker
- 24 okt 2008 ”Vår budget klarar jobben”
- 12 okt 2008 Inga enkla samband på jobbet





