I svenska medelstora företag är 22 procent av personerna i högsta ledningen kvinnor. Det är en ökning med 4 procentenheter jämfört med 2004. I vart tredje medelstort företag saknas dock en kvinna i toppen.
Det här framgår av en stor internationell undersökning av revisionsfirman Grant Thornton. Sverige ligger över EU-snittet när det gäller kvinnorepresentation i företagens ledningsgrupp men hamnar globalt ungefär i mitten.
–Det är ändå glädjande att utvecklingen går framåt i Sverige. Kvinnor är generellt varken bättre eller sämre ledare än män men det är viktigt att ha ett så brett urval som möjligt att välja bland när företagen skall täcka upp efter 40-talisternas pensionsavgångar. Kvinnor är en outnyttjad potential.
Det anser Peter Bodin, vd på revisionsfirman Lindebergs Grant Thornton i Sverige.
Kan revisorer påverka att det blir fler kvinnor i ledningarna?
–Ja, i viss mån. En klok revisor ställer de viktiga frågorna och fler kvinnor i ledningen kan vara en framgångsfaktor för företagen, fortsätter han.
Japan är ett av de länder i världen med minst andel kvinnliga toppchefer – 7 procent mot Sveriges 22. I världen ligger snittet på 24 procent och inom EU på 17. Lägst kvinnoandel i Europa har länder som Tyskland (12 procent), Nederländerna (13) och Italien (14). Längst ner hamnar Luxemburg där andelen kvinnor i högsta ledningen bara är 10 procent.
Generellt är de asiatiska länderna väldigt jämställda på det här området. På Filippinerna utgör företagsledningarna till hälften av kvinnor. Och i bara 3 procent av företagen saknas det en kvinna i ledningen. Kina ligger också väldigt högt.
Kanske något oroväckande är att kvinnorepresentationen försämrats på flera håll. Ryssland, Taiwan, Nya Zeeland, Polen, Singapore, Grekland, Mexiko, Kanada, Turkiet, Italien, Tyskland och Japan är länder där andelen kvinnor i högsta ledningen minskat mellan 2004 och 2007.
De flesta av de cirka 400 undersökta svenska företagen är privatägda och icke börsnoterade. I de större och börsnoterade företagen är kvinnoandelen generellt något högre.
Sverige medelmåttapå kvinnor i toppen
Få kvinnor i ledningen är inget svenskt problem. Svenska företag är varken ”bättre” eller ”sämre” än andra. Japan hamnar i det absoluta bottenskiktet.
rankinglista
Andel företag i procent med minst en kvinna i högsta ledningen:
1. Filippinerna 97
2. Kina 91
3. Malaysia 85
4. Brasilien 83
5. Hongkong 83
6. Thailand 81
7. Taiwan 80
8. Sydafrika 77
9. Botswana 74
10. Ryssland 73
11. Grekland 70
12. Sverige 69
Snitt världen 65
Snitt EU 52
Grant Thornton- rapporten omfattar 7200 medelstora företag i 32 länder.
I Sverige tillfrågades 400 företag. Som medelstora klassades företag med 50–499 anställda och en årlig försäljning på 10–50 miljoner euro.
I Sverige finns cirka 5000 medelstora företag.

