- Lönen är inte viktigast, våra medlemmar åker snarare iväg för att det handlar om ett intressant arbete. Ofta handlar det också om att det är det egna företaget som vill placera personal på annan ort, det säger Jan Lidström, förbundssekreterare på Civilekonomerna.
Löneskillnaderna kan dock vara ganska stora, enligt statistik från det internationella konsultföretaget Watson Wyatt tjänar en marknadschef med sex års arbetslivserfarenhet i Storbritannien 57 750 kronor i månaden i bruttolön medan hans amerikanska kollega bara får 46 000 kronor.
Watson Wyatt levererar också siffror till Sveriges ingenjörer och även i den yrkesgruppen finns tydliga löneskillnader mellan länderna. Bäst betald i vår jämförelse är en erfaren forsknings- och utvecklingsingenjör i Danmark, 53 800 kronor i månaden får han där mot 42 400 kronor i Sverige.
-Men, säger Lena Lidqvist, ombudsman på förbundet, personlig utveckling och karriärsmöjligheter kommer enligt våra medlemmar före lön som anledning till en utlandsvistelse.
Svenska ingenjörer är eftertraktade i såväl Norden som USA, Tyskland och Storbritannien och på Sveriges ingenjörer har man på senare år märkt av ett ökat intresse att resa ut från unga som redan studerat en termin i ett annat land. De flesta vänder dock hem efter två tre år säger Lena Lindqvist.
-På senare tid har vi märkt en ökning av antalet lokalanställda på svenska företag med verksamhet i andra länder och speciellt het nu är Öresundsregionen.
Det bekräftas av Patricio Beck på nätrekryteraren Stepstone.
-Vi har väldigt mycket klick på annonser om jobb i Öresundsregionen, och så är det bra tryck på Norge, säger han.
Varför just grannländerna är attraktiva för svenska arbetstagare har han inget direkt svar på men menar att arbetsgivare som har brist på till exempel it-personal i hemlandet gärna söker sig till grannländerna för att hitta kompetent personal. Att det går åt andra hållet är däremot mer ovanligt, mot ett flertal annonser om dagen i Sverige från andra nordiska arbetsgivare annonserar svenska företag i Danmark kanske en gång i veckan.
- Det går inte lika bra den vägen, varför har jag inget svar på.
Fotnot: Watson Wyatt är ett internationellt konsultföretag baserat i USA som levererar lönestatistik till bland annat Sveriges ingenjörer och Civilekonomerna som använder siffrorna till att bland annat hjälpa sina medlemmar inför löneförhandlingar. Sveriges ingenjörer genomför även en egen enkät bland sina utlandsbaserade medlemmar vartannat år.

