Det är Dagens Industri som berättar att Tornéus samt kortdistanslöparen Johan Wissman och sjukamparen Jessica Samuelsson, i ett nytt samarbete med Nordea, erbjuds internutbildning och praktik på banken. Det bäddar för anställningar när idrottskarriärerna är över.

- En idrottskarriär räcker inte så många år, och man måste kunna livnära sig efteråt också, säger Michel Tornéus till tidningen.

LÄS MER: ”OS-stjärnan bekänner färg i styrelserummet”

Internutbildningen och praktiken inom storbanken bottnar i att Nordea sedan 1988 är en av huvudsponsorerna till Sveriges olympiska kommitté. Tidigare har banken även sponsrat Svenska friidrottsförbundet. Dessutom har banken tre så kallade idrottsambassadörer. Det handlar således om Tornéus, Wissman och Samuelsson.

Michel Tornéus konstaterar att det lutar åt att han börjar internutbildningen och praktiken på Nordea till hösten.

- Det har varit mycket fokus på OS, så jag har inte haft tid att sätta mig i skolbänken. Men det känns bra, jag har bara läst på gymnasieniå, men nu får jag en väg in och får lära mig hur det fungerar i en bank, säger han till Dagens Industri.

Johan Wissman, som missade att kvala in till London-OS, har redan inlett en möjlig karriär inom Nordea. Karriären där inleddes redan förra våren och han avslutade grundutbildningen i maj i år. Främst har han praktiserat inom Nordeas kundtjänst. Nu siktar han på att till hösten skriva provet för Swedseclicenser, vilket ger en fingervisning om att det kan vänta arbetsuppgifter inom försäljning och förvaltning.

- Det är en jättemöjlighet. Jag blir ändå 30 år i höst och känner att det är dags att ta tag i de här trådarna och börja bygga upp något att satsa på när idrottskarriären är över, säger han till tidningen.

En tänkt Nordeakarriär får däremot vänta ett tag till. Både Wissman och Tornéus har nu siktet inställt mot de olympiska spelen i Rio de Janeiro om fyra år.

Den tredje så kallade idrottsambassadören inom Nordea, sjukamparen Jessica Samuelsson, är utbildad jurist med jobb på advokatbyrån DLA Nordic. Med tanke på hennes bakgrund får hon inte lika omfattande internutbildning som de båda friidrottarna.

Nordeas sponsorchef, Tomas Björklund, säger till Dagens Industri att det är första gången som banken satsar på ett sådant här sponsorsamarbete. Ett snarlikt projekt har dock genomförts tidigare, när cyklisten Bernt Johansson anställdes i dåvarande PK-banken efter hans OS-guld i Montreal 1976.

LÄS MER: ”Foppa tog examen från Handels”