Idag är Ylva Jonsson Strömberg, 38, generalsekreterare på ActionAid, en av Sveriges nyaste biståndsorganisationer.

Allt började i Afrika. Under sina sex första år bodde Ylva i Zambia och Tanzania där hennes pappa arbetade åt Sida. Insikten att hon var privilegierad, och sitt politiska engagemang, fick hon med modersmjölken.

– Vi fick alltid sitta med, och det vi sa betydde något. Jag förväntades ha en åsikt, och kunna försvara den.

I tonåren blev revolten att skaffa sig en annan åsikt än den hemma.

– Jag röstade borgerligt, hade högklackade skor och portfölj i skolan och skulle bli bolagsjurist.

Men först skulle hon resa. Reskassan ordnade hon genom att arbeta som sjukvårdsbiträde – och stormtrivdes.

I vågorna vid Stora Barriärrevet hade insikten besegrat tonårsprotesten. Hon ville inte bara till en ny strand. Och hon ville inte bli bolagsjurist.

– Jag måste göra något för andra.

Hemma blev hon sjuksköterska och åkte sedan som volontär för Läkare utan gränser. I två år arbetade hon på några av världens tuffaste platser; i Sudan under svältkatastrofen 1998, i Etiopien under inbördeskriget, i norra Kenya med flyktingar från Somalia och i inbördeskrigets Sierra Leone. Det var där hon träffade rebelledaren Foday Sankho som försäkrade att om hjälparbetarna inte varit svenskar, utan britter, hade de inte kommit levande från mötet.

– Han skrämde verkligen skiten ur mig och jag bestämde mig för att åka hem.

Hon fick behandling för posttraumatiskt stressyndrom och började arbeta på Läkare utan gränsers kontor. Där hade hon 2006 avancerat till en delad chefstjänst, när ActionAid ringde.

Organisationen arbetar för demokrati och kvinnors rättigheter. Det är det enda som duger om man på allvar vill bekämpa fattigdomen, enligt Ylva. Hon kan inte nog berömma sin stab.

– I Sverige är det fult att bli bra betald för att vara professionell om man arbetar med bistånd. Det är en helt felaktig tanke. Vi måste ju vara oerhört duktiga, annars blir de fattiga dubbelt straffade.

– Vi arbetar för att nå resultat, inte för att vi har ett stort varmt hjärta. Jag leder ActionAid för att jag är duktig, inte för att jag är snäll. Ingen skulle vilja gå till sjukhuset och bli behandlad av en läkare eller sjuksköterska vars främsta merit är att vara snäll.

Vill du prenumerera på Passion for Business? Klicka här! Nytt nummer ute nu!