Det är inte för alla som semestern inneburit stillsamma eftermiddagar i hängmattan. Att åka kors och tvärs för att besöka släkt och vänner kan vara nog så stressigt. Men för de allra flesta har det varit en tid för avslappning.

– Det gäller att behålla det lugnet man har hamnat i, det är därför man har semester, säger Chris Edman. Hon är tidscoach och hjälper människor att bli bättre på att planera, och konstaterar att ett av de största stressmomenten på jobbet är brist på kontroll.

– Att man försöker göra för många saker på för kort tid fastän det inte går.

Det hon själv gör de första arbetsdagarna efter semestern är därför att tänka igenom samtliga projekt och uppgifter som ligger framför henne.

– Sedan sorterar jag upp och ser över totalläget, så att jag inte missat något. Sedan gäller det att prioritera.

På semestern finns mer tid att tänka och reflektera. Det bör man ta sig i vardagen också.

– Man behöver små återhämtningspauser i det dagliga arbetslivet också. Det kan vara enkla saker som att byta miljö över helgen, ta en promenad eller fylla på med kultur. Göra saker man mår bra av, säger Lena Mangell, leg. psykolog och karriärcoach.

Att ha några dagar efter semestern utan inbokade möten är ett sätt att få en mjuk start på hösten. När vardagen sedan rullar på är det viktigaste, enligt Chris Edman, att alltid skriva en lista för morgondagen.

Listan ska även ta hänsyn till oförutsedda händelser, så att det finns tid att ta hand om dem. Det är först när man har en bild av vad som är praktiskt möjligt att åstadkomma som det går att sätta en gräns eller begära mer tid.

– Chefer och kolleger kan vara omedvetna om vilka resurser du har. Men att bara följa med mår man inte bra av. Man måste hela tiden göra medvetna val.

Sedan kan vissa perioder vara kämpiga, påpekar Chris Edman. Man inser att arbetet kräver mer än åtta timmar och det blir nödvändigt med både extra tidiga morgnar och inställda luncher.

– Det kan man göra en period och då kan man tala om det för ­familj, släktingar och vänner.

Ett tecken på att man börjar tappa kontrollen är när papper hamnar på hög ”så länge” utan att man överhuvudtaget tar ställning till innehållet. Samma sak gäller planeringen för morgondagen.

– Om man börjar lägga åt sidan att planera morgondagen är det ungefär som att göra av med alla pengar på kontot och hoppas att det ska gå att betala räkningarna ändå, säger Chris Edman.

Chris Edman håller benhårt på att ha en vilodag i veckan, en dag utan ”elaka måsten” som att diska, städa eller jobba i trädgården. I stället får man ta dagen som den kommer och umgås med sina närmaste.

Lena Mangell pekar på alla måsten som människor dras med i onödan.

– Att man åker till affären till helgen är vanligt, men man kanske ska göra något annat då. Man kan påverka vissa saker, men då måste man säga nej till andra. U­nder sommaren finns också mer tid att reflektera över sin ­arbetssituation och det är inte ovanligt att tankar väcks kring att byta jobb.

– Alla jobb har sina baksidor. Men om mindre än 80 procent av jobbet känns positivt kan det vara dags att söka sig vidare, säger Lena Mangell.

Det är viktigt att analysera vad som är problemet med den nuvarande arbetssituationen. Ibland är det kanske inte ett nytt arbete som är lösningen, utan mindre förändringar som gör det roligare att gå till jobbet.

– Man kanske vill jobba hem­ifrån en dag i veckan, gå en utbildning eller prata med chefen om andra uppgifter.

För den som vill hitta ett nytt jobb är det viktigt att ta tid på sig och sätta upp mål.

– Man ska inte bara hoppa på första möjlighet. Det är många som ofrivilligt kommer att tvingas söka nytt jobb under hösten, i takt med att arbetslösheten stiger.

– För en del kan det vara positivt, en kick för människor att komma vidare. Men för en del är det tvärtom, det blir traumatiskt och svårt. Då behöver man stöd och hjälp, säger Lena Mangell.

Hon betonar att det är viktigt att ge sig själv tid och formulera en vision för framtiden.

– Om man inte har klart för sig vad man ska söka efter är det som att leta efter en nål i en höstack.