Therese Kjellgren, internkonsult inom ledar- och medarbetarutveckling, Statens Fastighetsverk:
–Nja, i alla lägen blir det svårt. Med chefskap kommer ansvar för resultat och makt att fatta beslut över andra. För att som medarbetare vilja ta ansvar behöver jag självklart få vara delaktig och förstå ageranden och beslut. Utmaningen för dagens organisationer är att skapa mer öppenhet och uppriktigt bjuda in till delaktighet och ansvarstagande.

Erik Edhag, vd Provins fem, Klart ledarskaps huvudpartner i Sverige:
–Ett vanligt skäl till att chefer tar på sig ansvaret själva i stället för att försöka ingå partnerskap är att förväntningarna på chefer är att de gör just det. De förväntas att, antingen själva eller på sin höjd genom att involvera några nära kollegor i ledningsgruppen, ha en lösning på i stort sett allt. Professor Bushes budskap är att chefer bör engagera fler människor i de komplexa utmaningarna eftersom det annars är omöjligt att lyckas.

Lena Göthe, ansvarig skolledarutbildningar, Lärarfort- bildning AB:
–Ja, som chef kan man i alla lägen alltid vara tydligare, säga till sig själv: ’Våga vara genomskinlig och öppen nu’. Det skapar alltid mer lust och energi hos medarbetarna. Det blir som att säga: ’Jag räknar med och litar på er’.

Kaj Nyman, chef redovisning och skatt, Postnord:
–Det finns många krav på en chef, på format, formalia, sekretess och leverans. Ofta sitter man på information kring vilken man är bunden till tystnadsplikt. I många fall skulle man behöva diskutera med medarbetare för att kunna ta fram förslag på förändring i företaget. Det bästa sättet att hantera det är att vara tydlig med vad du kan, och inte kan, delge. Viktigt är att säga att jag kommer så fort jag kan att informera mer i frågan.