Foto: Dan Steinem
Det är kvinnoväljarna – som är fler och röstar i högre utsträckning än män – som kan komma att avgöra presidentvalet i USA. Barack Obama ledde stort i den gruppen fram till ett par veckor före valdagen när rivalen Mitt Romney knappade in.
–Jag har varit med länge. Och detta är den mest destruktive kandidaten när det gäller jämställdhet jag bevittnat i hela mitt liv. Värre än Barry Goldwater, Richard Nixon, George W Bush…, sa Gloria Steinem i en MSNBC-intervju.
Många feministpionjärer är besvikna över att yngre kvinnor inte förstått hur hård kampen var för exempelvis legala aborter. Steinem tar upp detta i sina framträdanden men i minst lika hög grad kraven på högre löner för kvinnor. Amerikanskorna tjänar fortfarande bara 78 cents för varje dollar en man får i lön. Om kvinnolönerna vore lika höga skulle det betyda 148 dollar mer i veckan i kuvertet för vita kvinnor och 262 för kvinnor i minoritetsgrupper, enligt Steinem som fortsatte med kalkylen att detta kan översättas i 200 miljarder dollar.
–Valbåset är det enda stället i vårt land där de minst och de mest privilegierade har exakt samma inflytande, påminde hon väljare i swing-staten Florida.
Apropå fattigdom så vet Gloria Steinem av egen erfarenhet hur den tillvaron ter sig. Som flicka bodde hon i husvagn och när hon var tre år drabbades hennes mor av svåra mentala problem.
Föräldrarna skildes så småningom och hon har sagt att såväl arbetsgivares som läkares fördomsfulla inställning till hennes mor är en av förklaringarna till varför hon engagerat sig i progressiva rörelser.
Och, om nu Gloria Steinem bodde på hotell under Floridaresan kan det tänkas att hon bläddrade i USA Today som ofta läggs utanför dörren. I en studie berättas att kvinnliga och manliga ekonomer har olika prioriteringar, med fler kvinnor som tror på en progressiv skatteskala, jämnare lönetrappa, högre minimilön och större roll för staten.





