För it-industrin är det definitivt en epok som är över. Steve Jobs har som få andra format en ny industri, och kanske än viktigare, gjort om etablerade industrier.
Apple blev visserligen aldrig så stort i pc-branschen som domineras av Microsoft och Bill Gates. Men Steve Jobs hårda fokus på användarvänlighet och snygg design har satt spår som går långt utöver vad bolagets marknadsandel motiverar.
Men det mest imponerande är nog ändå hur han helt förändrade förutsättningarna för de andra företagen i först musikbranschen och sedan hela mobilindustrin. Det har lett till stora omställningar som vi just nu står mitt upp i och flera av de andra bolagen har tvingats till rejäla omställningar.
Nu är även Apple är på väg in i en helt ny fas. Det blev tydligt redan i slutet av augusti när Steve Jobs beslutade sig för att sluta som koncernchef och lämna över till den operative chefen Tim Cook.
Det beskedet togs emot med stort lugn. Tim Cook hade ryckt in flera gånger tidigare när Steve Jobs varit sjukledig och skött uppdraget på ett utmärkt sätt. Som planerna såg ut då skulle dessutom Steve Jobs finnas kvar i bolaget som ordförande.
Nu blev det sorgligt nog bara en kortvarig lösning och på Apple måste man jobba vidare utan att ha tillgång till Steve Jobs innovationskraft och hans förmåga att detaljstyra bolaget. Det är omvittnat hur hans ledarstil med strävan efter perfektion och användarvänlighet ofta varit väldigt pressande för de anställda. Men det är också den som förklarar konsumenternas stora intresse för Apples produkter och därmed lett till bolagets otroliga resa på börsen.
Med tanke på hur produktcykeln ser ut i it- och mobilbranschen kan man vara säker på att Steve Jobs detaljfokus kommer att sätta sin prägel på Apples produkter under åtminstone de kommande två-tre åren. Så långt sträcker sig normalt de mer konkreta planerna för nya produkter. Den stora frågan blir vad som händer sedan.
En annan oro kretsar kring vad som händer i övrigt i Apples ledning framöver. Efter den makalösa återhämtning som Apple gjort, där bolaget lyckats stuva om i musik-, mobil- och it-branscherna, kan Steve Jobs tveklöst räknas som en av tidernas främsta företagsledare. Många har attraherats av att arbeta med honom och det är långt ifrån säkert att alla väljer att fortsätta, inte minst som många säkert kan dra personlig nytta av den otroliga kursuppgång Apples aktie har haft.
Men de fåtaliga rapporter som läcker ut från bolaget talar också om en tätt sammansvetsad ledning där många räknas bland de främsta i sin nisch. De kan mycket väl välja att vårda arvet efter Steve Jobs genom att fortsätta arbeta ihop.



