När förslagslådan stått tom ett tag kallade företaget på konsulthjälp för att få folk mer kreativa. Bengt Renanders råd var att bryta upp den alltför stelbenta strukturen.
Han fick aldrig uppdraget.
–De ville hitta ett system för att få folk kreativa, men så fungerar det inte. Kreativitet handlar om en särskild balans mellan kaos och struktur på arbetsplatsen.
Bengt Renander har i tio år arbetat med kreativitetsutveckling. I höstas kom ytterligare en av hans böcker på temat, Kreativitet för livet (Viva 2008) – en skrivprocess som till skillnad från prestationsångesten tidigare gick som av sig själv, säger författaren. Skäl: han ägnade hela förmiddagarna åt yoga och meditation.
Det är nämligen ett av sätten att stå i kontakt med sin kreativa källa, förklarar Bengt Renander. Den kontakten kommer om man blir mer närvarande i nuet och är sann mot sig själv.
–Annars styrs man av egot – rädslan som tenderar att söka kontroll. Man blir reaktiv, tappar bort sig själv och hindrar kontakten med kreativiteten. I stället ska man acceptera verkligheten här och nu, säger han och pekar: Här står ett glas vatten, här ligger ett papper och där sitter du. Hej!
Precis så kan det gå till att en kort stund ”gå ur egot”, som Bengt Renander kallar det, och ta kontakt med verkligheten och sig själv. Han säger att man kan öva upp det genom att lära känna sin personlighet: Vilka upptrampade mönster går jag i och hur skulle det vara att stiga ur hjulspåren? Sedan kan man träna på att vara här och nu – bara ett ögonblick i taget.
–Prova och se vad som händer. Ofta har folk inte ens en sekund av närvaro. Jag har övat upp mig – jag minns när jag kunde klara åtta minuter. Nu kan jag säga att jag lever huvudsaken av dagen i närvaro.
Bengt Renander ägnar förmiddagarna åt att bara vara, säger han, med meditation och över en timmes yoga. Helgen innan vi ses har han flugit Stockholm-Nice-Oslo-Stockholm och hållit föredrag utan att bli trött, påstår han. Han kallar sig effektiv på ett sätt som inte är effektivt – ”förut hade jag varit helt slut”.
Du säger att du blivit effektiv. Men kreativ?
–Det kommer till mig precis när jag behöver det, säger Bengt Renander och ger ett enkelt exempel från bokmässan. Han hade beställt två blädderblock till sitt föredrag. Han blev försäkrad flera gånger att de var på väg under den kvartslånga paus som läggs in mellan seminarierna, men när han var tvungen att sätta i gång hade Bengt Renander ett problem – en klassisk utgångspunkt för kreativitet.
Hur skulle han nu göra, när han inte kunde rita en fågel på varje blädderblock – den ena med ett bär i näbben för att representera egots begär efter tillfredsställelse, den andra bara uppmärksam och närvarande. Egot och självet.
–Inför de 250 åhörarna ritade jag bara fåglarna i luften – och det blev jättebra. Folk trodde att jag hade hittat på att blocken aldrig kom. Det gäller att släppa det gamla och använda sina problem kreativt i stället för att låta dem dra ner en i botten.
Han berättar om apfällan, där det ligger en näve ris i en kokosnöt lagom öppnad för att apan ska kunna få in handen. Men på väg ut med fingrarna slutna om maten fastnar den – för att den vägrar att släppa taget.
–När vi är alltför stela i våra värderingar fastnar vi. Det är ofta vår uppfattning om oss själva som håller oss kvar, där vi hellre dör än släpper det invanda. Produktutveckling och tjänsteutveckling handlar mycket om att gå av den upptrampade stigen, släppa kontrollen. Vi måste gå litet vilse för att hitta det nya.
Men egot vill ha kontroll eftersom vi styrs så starkt av rädsla. Då tendererar vi att gå mot struktur. Enligt Bengt Renander är få av oss både kaotiska och kreativa, utan behöver en hjälpsam struktur för att kunna ta vara på vår skaparkraft. Men den får inte bli för strikt.
–Det är riskabelt att öppna sig för kaos – men också att inte öppna sig för kaos. Det handlar om utveckling. Livet är inte så tryggt som en charterresa – så hur gör man? Ska livet levas, behöver man göra sådant som rymmer risker, som en resa, att driva företag och ha relationer. Och det måste finnas plats för att göra misstag.
Tipsa andra
Fakta
Så här organiserar man sig för bättre kreativitet:
1) Få hierkiska nivåer som ger plats för litet kaos. Att släppa på kontrollen släpper fram friheten.
2) Skapa en hjälpsam struktur. En alltför kaotisk miljö hämmar kreativiteten.
3) Klimat där människor kan vara sig själva, känna trygghet i att bli sedda av andra och därmed också själva lyssna på andra.
Jobbet | Mest lästa
E24.se | Mest lästa
- Kraftfulla snedsteg i Vattenfall
- Google utmanar Microsoft igen
- Låg ränta behövs i flera år
- Hård kapplöpning om bygge av gasledningar
- Norwegian stoppar resande med Israel-stämpel
- Vett och jetikett på planet
- Illegala piller kan nå apoteken
- Nya bolag i kö till börsen
- Will Ferrell Hollywoods mest överbetalde skådis
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
Jobb24
Nya jobb i dag: 13 st


Stockholm 4º












