Månad för månad blir exportraset allt tyngre, visar gårdagens officiella siffror över Japans utrikeshandel i januari. Och det går ner på alla fronter.

Mest iögonfallande är att den japanska bilexporten har smält ihop till knappt en tredjedel av vad den var i början av 2008. Det förr så forsande flödet av bilar från japanska fabriker har krympt till en blek bäck, och produktionen har skurits ned radikalt.

Utskeppningen av bilar från Japan sjönk med så mycket som 69 procent jämfört med januari förra året, enligt den statistik som presenterades i Tokyo i går. Mest har exporten minskat för Mitsubishi (77 procent) och näst mest för Mazda. Därefter följer Nissan, Toyota (57 procent) och Suzuki. Lindrigast har det gått för Honda, vars export föll med 46 procent i januari.

Nästan lika svårt lider de japanska elektronikjättarna av den branta nedgången i efterfrågan på världsmarknaden. Den minskade försäljningen av platta tv-skärmar, komponenter och andra elektroniska produkter har redan fått Sony, Panasonic, Sharp och flera andra världsföretag att rapportera stora förluster eller varna för att helårsboksluten sista mars kommer att visa illröda siffror.

Japan är särskilt sårbart för den här nedgången eftersom handeln är så central för dess ekonomi, kommenterade Världshandelsorganisationens chef Pascal Lamy i går under ett besök i Tokyo.

Totalt sjönk Japans export med drygt 45 procent jämfört med januari i fjol. Samtidigt föll importen med nästan 32 procent. Mellanskillnaden blev ett handelsunderskott på 86 miljarder kronor – det största underskott som registrerats sedan Japan började med sin nuvarande statistikserie över sin utrikeshandel.

För Japan, världens fjärde största exportland, innebar det fjärde månaden i rad med ett växande underskott i handelsbalansen. Det innebär en mycket ovan situation för Japan, som i flera årtionden nästan oavbrutet haft stora handelsöverskott.

Nedgången är bred och sker på nästan alla marknader. Japans export till USA föll med 53 procent och med cirka 47 procent till såväl Europa som Asien. Till Ryssland föll exporten med 66 procent, allt enligt finansministeriets siffror.

Japans export har de senaste månaderna drabbats av dubbla hammarslag. Det ena är yenens kraftiga kursuppgång det senaste året, vilket fördyrar den japanska exporten. Det andra slaget är höstens hastigt vikande efterfrågan ute i världen på den japanska industrins paradprodukter.

Den senaste månaden har dock yenen börjat försvagas (från knappt 90 till omkring 96-97 yen per dollar), vilket innebär en lättnad för Japans exportföretag. Men ekonomiska bedömare i Japan vågar inte tro på någon förbättring av exporten de närmaste månaderna i alla fall.

I januari hade Japan sin minsta export på tio år, räknat i pengar. Det visar å ena sidan hur drastiskt det aktuella fallet är, men å andra sidan också hur mycket världshandeln och den japanska exporten växt sedan slutet av 1990-talet.