Den nya tjänsten gör det enkelt att planera sina rutter under sommarens utflykter till sjöss.
Foto: Lars Pehrson
Hela landets kuststräcka ska finnas med och korten är menade att göra det lättar att planera semestrar och utflykter till sjöss.
Detaljinformationen i korten ska vara den samma som finns i kustsjökorten, skärgårdssjökorten, båtsportsjökorten och specialsjökorten. Samtidigt släpps nya uppdaterade flygfoton över delar av öst- och västkusten med högre upplösning än tidigare. Även information om vandrarhem, restauranger och bensinmackar ska kunna ses direkt i sjökorten. Det kommer även gå att ta ut distanser för att enkelt planera sina rutter.
Den nya tjänsten lanseras under måndagen och kommer att uppdateras kontunuerligt. Applikationen finns uppe för nedladdning på App-store. Tanken är att den ska användas som ett planeringsverktyg – inte till navigation.







