BONN
Sedan mitten av förra veckan har Google lagt ut en internetsajt på vilken man i Tyskland kan kräva bildborttagning. ”Det är något som jag definitivt tänker utnyttja för egen del”, säger Tysklands utrikesminister och partiledare för det liberala FDP, Guido Westerwelle.
–Sensibiliteten för privatlivets skydd kommer att öka markant, förutsäger utrikesministern och efterlyser en principiell debatt om riskerna för att data samlas in och sammankopplas i en omfattning som den enskilde idag inte ens kan ana.
Precis som Westerwelle har konsument- och jordbruksminister Ilse Aigner och arbetsmarknadsminister Ursula von der Leyen förklarat att de kommer att kräva att bilder på deras bostäder raderas.
Förbundskansler Angela Merkel låter däremot meddela att hon inte bryr sig. Google räknar med att ”tiotusentals” tyskar kommer att utnyttja bildborttagningen. 52 procent av de tillfrågade uppger i enkät i förra veckan att de är emot Streetview.
Sammanlagt har Google sedan 2008 panoramafotograferat gator i 20 tyska storstäder. När tjänsten startar senare i höst ska man på nätet kunna gå på virtuell promenad och utforska allt från planerade semesterresor till eventuella husköp.
Kritiker som det tyska fastighetsägarförbundet Haus und Grund med 16000 medlemmar hävdar att tjänsten gynnar inbrottstjuvar som på nätet kan spana in lönsamma objekt.
–Den största faran är dock att Streetview kopplas samman med andra uppgifter på nätet. Exempelvis: var man bor, vilka böcker man läser, vart man åker på semester och vilka gymnastikskor man föredrar, säger organisationens juridiske expert Werner Fliescher.
I spetsen för kritikerna står ombudsmannen för dataskydd i Hamburg, juridikprofessorn Johannes Caspar, som ligger bakom kraven på bildradering. Enligt Caspar är uppgörelsen inte mer än ett första trevande försök att begränsa webbföretagens omätliga aptit på data.
–Det enda vi idag har är ett frivilligt åtagande. Men tänk om företaget inte håller sina löften. Vi kan inte ens utdöma böter, kritiserar han i veckotidningen Stern.
På ett kabinettsmöte i förra veckan enades den borgerliga regeringen om att inte skapa en ”lex Google”, en lag skräddarsydd för Streetview. Istället planerar inrikesminister Thomas de Mazière att kalla internetföretag som Google och Microsoft till ett möte den 20 september för att tillsammans med konsumentombudsmän och dataskyddsombudsmän diskutera ett bredare upplägg som regeringen nu förebereder.
Avsikten är att skapa en lagstiftning som tar hänsyn till den rasande snabba utvecklingen av internet och framför allt användningen av geografiska data, enligt konsumentminister Ilse Aigner.
–Imorgon har vi kanske inte med Googles kamerabilar att göra utan med satelliter och obemannade flygplan som fotograferar våra städer. I vilken utsträckning vill vi egentligen tillåta att privata företag zoomar in i vår vardag? Och vad händer med bilderna? Finns det ett bästföredatum? Eller ska vi ha ett suddgummi för webben?
Inrikesminister Thomas de Mazière verkar däremot ha svårt att förstå uppståndelsen kring Googles Streetview. ”Många av kritikerna tvekar inte att presentera sitt privatliv i twittermeddelanden på nätet men vill inte ha sina husfasader fotograferade”, konstaterar han och låter förstå att det rör sig om typisk tysk hysteri.
Professorn i etnologi vid universitetet i Münster, Guido Sprenger, bekräftar att rädslan för intrång i privatlivet är mycket mer utpräglad i Tyskland än i flertalet grannländer.
–Det har med vår tyska historia att göra och med våra erfarenheter av diktatur och övervakning. Förr i tiden riktades misstänksamheten mot staten och nu allt mer mot företag, säger Sprenger och betecknar rädslan som till stor del irrationell.
Trots detta anser han att det är fel att jämföra Streetview med sociala nätverk som Facebook eller Googles fotoalbum Picasa där det rör sig om ett frivilligt deltagande, till skillnad från Googles gatubilder.
Hur djupt den tyska oron sitter visar debatten i de tyska medierna där Google toppar nyhets- och ledarsidorna. I Tysklands ledande affärstidning Handelsblatt heter det exempelvis: ”Google vet mer om dig än vad KGB, Stasi eller Gestapo någonsin kunnat drömma om.”
–Jämförelsen är naturligtvis absurd, fortsätter tidningen, men om Google är någon sorts Big Brother så rör det sig om totalitarism av den mest mjuka arten.
–Allt är offentligt och inget förblir privat. Det är den totalitära drömmen, utan säkerhetspolis.








