Stockholms tingsrätt dömde i våras Peter Sunde Kolmisoppi, Carl Lundström, Fredrik Neij, och Gottfrid Svartholm Warg till ett års fängelse för medhjälp till brott mot upphovsrättslagen. De ska även betala 30 miljoner kronor i skadestånd till film-, musik- och dataspelsbolag som företrätts i rätten.
Experter som SvD.se talat med är oense om huruvida försäljningen av fildelningsportalen The Pirate Bay kan komma att påverka skadeståndskravet.
Ulf Bernitz, professor i juridik vid Stockholms universitet, tror att hovrätten kan komma att fastställa ett högre skadeståndsbelopp än vad tingsrätten gjort. Han säger att försäljningen av The Pirate Bay visar att det rör sig om ett vinstdrivande verksamhet.
– Eller i alla fall en verksamhet med stora ekonomiska värden, säger han.
Jan Rosén, professor i civilrätt och ordförande i Svenska föreningen för upphovsrätt, håller med Bernitz när det gäller portalens kommersiella värde men har en annan åsikt om skadeståndsfrågan.
– I grund och botten tror jag inte att det kommer att påverka alls. Skadan det är frågan om i målet härrör från perioden 2006-2007. Man har alltså räknat på det som hänt under den perioden och fastställt prislappen på 30 miljoner.
Film-, musik- och datorspelsbolag har krävt över 100 miljoner i skadestånd och Ulf Bernitz säger att de inte kan få mer än så i hovrätten. Men han påpekar att de berörda bolagen skulle kunna driva en ny process och kräva ersättning för skador de lidit efter 2007.
Neij, Svartholm Warg och Sunde Kolmisoppi har hittills hävdat att de saknar tillgångar. Wasabrödsmiljonären Carl Lundström riskerar därmed att få stå för hela skadeståndet själv.
Jan Rosén tror att försäljningen dock kan komma att påverka indrivningen av skadeståndspengarna.
Köpesumman för varumärket och webbsajten The Pirate Bay är totalt 60 miljoner kronor. Beloppet skulle teoretiskt täcka skadeståndskravet men enligt Peter Sunde Kolmisoppi kommer pengarna inte att hamna i fickorna på grundarna - och därmed inte heller gå till film-, musik- och datorspelsbolagen.
I stället ska pengarna placeras i ett bolag utanför Sveriges gränser, där varken han eller någon av de andra grundarna är delägare enligt Sunde Kolmisoppi.
För Ifpi (International Federation of the Phonographic Industry) som företräder skivbolagen förändrar försäljningen inte något, menar vd Lars Gustafsson. Skadeståndskravet kvarstår även om Peter Sunde Kolmisoppi, Carl Lundström, Fredrik Neij och Gottfrid Svartholm Warg i framtiden inte kan knytas till verksamheten.
– Skadeståndskravet är personligt och vi kommer att kräva pengar av de här personerna under hela deras livstid, säger Lars Gustafsson till SvD.se.
Han är ändå försiktigt positiv till försäljningen av fildelningsportalen.
– Det är positivt att om de nya eventuella ägarna av Pirate Bay gör om verksamheten så att upphör att vara olaglig.
SvD.se har sökt Peter Althin och Per E Samuelsson som företrätt två av personerna bakom The Pirate Bay.
Tipsa andra
Läs mer om Pirate Bay-affären
- ”Ingenting som tyder på att TPB-affären blir av”
- PERSPEKTIV | "Tomma ord och ett urholkat varumärke" (22/8-09)
- SvD GRANSKAR TPB-köparen bluffade om bud (22/8-09)
- ”Ingen har tjänat några pengar”
- ”Alla varningsklockor ringer”
- Insiderhandel misstänks hos Pirate Bay-köpare
- Pirate Bay-köpare jagas av Kronofogden
- ”Pirate Bay lagligt vid köpet”
- Ifpi varnar Global Gaming Factory
- Tungt bakslag i Pirate Bay-affären
- ”Allt går enligt planerna”
- Operatör vägrar betala för ny fildelningstjänst
- Jättefond mot antipirater
- 30/6-09 Heta diskussioner i bloggosfären
- ”I högsta grad vinstdrivande”
- Pirate Bay blir betaltjänst
- ”De måste ha tröttnat”
- Pirate Bay tar köksvägen till utedasset
- GGF-aktien kursraket
- Följ SvD.se:s twitterflöde om integritetsfrågor
- Tidigare artiklar: The Pirate Bay
IT | Mest lästa
- Skydda dig mot nätbedragare
- Filmbolagen stämmer bredbandsbolag
- Viral marknadsföring växer
- Kinesiska tecken kan bli möjligt i webadresser
- Voddler skriver Hollywoodavtal
- Motorola hoppas på Google
- Experter varnar för nya Google Chrome
- Bedrägerier på nätet utvvecklas
- Allvarligt säkerhetshål i Adobe Flash
- Times börjar ta betalt på nätet
E24.se | Mest lästa
- Vågar du satsa på en vit jul?
- Hård kapplöpning om bygge av gasledningar
- Illegala piller kan nå apoteken
- Will Ferrell Hollywoods mest överbetalde skådis
- Vett och jetikett på planet
- Norge krävs på miljarder av Kongo
- "Regeringen har stora bekymmer"
- Spelmogulens saftiga optionsklipp
- Oprah Winfreys show läggs ned


Stockholm 6º











