Island fortsatte visserligen att betala på sin statsskuld efter krisen, men lät de utländska investerare som hade lånat ut till landets stora banker ta en förlust. Innan krisen hade bankerna expanderat vilt och byggt upp skulder på upp till tio gånger Islands BNP.
Trots detta lyckades Island förra veckan göra comeback på den internationella kapitalmarknaden och låna upp 1 miljard dollar. Räntan på den femåriga obligationen är cirka fem procent, betydligt lägre än för länder som Grekland, Irland och Portugal.
Samtidigt väntas den isländska ekonomin växa med 2,2 procent i år och 2,9 procent nästa år, enligt OECD.
Det har fått fart på de som tycker att länder som Irland och Grekland borde gå samma väg. I Irland har bankerna hållits torra på skattebetalarnas bekostnad.
Men Islands finansminister Steingrimur J. Sigfusson säger till nyhetsbyrån Bloomberg att man bör vara försiktig med att dra paralleller mellan Island och krisländerna i Europa.
- Island hade ingen möjlighet att rädda bankerna. Att försöka i efterhand skriva om det som hände till någon slags exportprodukt är ansvarslöst, säger han.
- Island bör vara ödmjukt och inte undvika att ge råd till andra länder, särskilt när det gäller banker, säger Steingrimur J. Sigfusson och tillägger att Island gjorde som man gjorde eftersom det inte fanns något annat val än att låta bankerna gå omkull.
- Annars hade den isländska ekonomin smält ihop fullständigt, säger han.



