I den ena ringhörnan står de som tycker att vi inte har kunskap att själva välja våra fonder. För få är aktiva och det är ett bevis för att det är för svårt att välja, menar dessa förespråkare.

I den andra ringhörnan står de som tycker att vi ska få välja utan att bli styrda uppifrån. Och har människor svårt att välja så är det mer folkbildning som behövs, inte mer statlig styrning.

På torsdagen beslöt Pensionsgruppen, med representanter för alla riksdagspartierna utom V och MP, att förorda Kepor. Dock är moderaternas representant Mats G Nilsson kritisk till Kepor, enligt nyhetsbrevet Pensionsnyheterna.

Med detta beslut står det klart att Kepor kommer att finnas med i den proposition som regeringen ska lägga den 21 oktober.

Kepor är färdiga placeringsportföljer för spararna. De ska vara optimerade med hänsyn till risk och avkastning, enligt beskrivningen.

Dessa Kepor ska skötas av Sjunde AP-fonden. De ska finnas vid sidan om de färdiga generationsfonder som fonden också ska ha istället för det nuvarande icke-väljaralternativet Premiesparfonden.

De nya portföljerna ska alltså konkurrera med de fonder som redan finns att välja mellan inom premiepensionssystemet.

Många remissinstanser har varit kritiska till förslaget. Bland dem Konkurrensverket och Finansinspektionen. Ändå ser det nu ut som om vi får statliga portföljer som ska konkurrera med privata fonder.

Men det sägs ingenting om kompetensen hos förvaltarna eller kostnaden för dessa fonder. Istället är nyckelordet Risk. Det är utifrån vilken risk vi säger oss vilja ha som vi ska lotsas in i det statliga portföljerna.

Det är intressant med tanke på att det finns många undersökningar som visar att människor lägger in olika betydelse i ordet risk. Bland annat visar en undersökning från Finansinspektionen att kunder och banktjänstemän ofta talar förbi varandra när de pratar om vilken risknivå som kunden vill ha.

Men innan det blir ett klubbslag i Riksdagen och innan dessa Kepor är klara att lanseras så lär striden fortsätta. Och vi får lära oss ännu ett ord på försäkringssvenska.