Bland oljebolagen finns de senaste månadernas vinnare och förlorare. Enligt teknisk analys ska man följa trenden och köpa vinnarna så länge inget indikerar att en trendvändning kan komma. The trend is your friend. Det gäller också veckans köpkandidater.

Lundin Petroleum har stigit efter onsdagens rapport. Aktien har stigit sedan juni men den senaste månaden har aktien rört sig horisontellt och brutit den stigande trenden. För tillfället ligger aktien nära stödet vid 153 kronor, vilket kan ge ett bra köpläge.

En möjlig omvänd huvudskuldra-formation har utvecklats. Brott över motståndet vid 169 kronor kommer att ge en köpsignal. Vidare på uppsidan finns ett långsiktigt motstånd vid 184 kronor. Positiv volymbalans stärker aktien, med relativt högre omsättning under dagar med uppgång. Det finns alltså många köpare som vill ta en position. Investtechs rekommendation är köp.

Africa Oil har efter korrektionen i juni rört sig i en stigande trend och vidare uppgång indikeras. Sedan september har aktien rört sig mellan ett kortsiktigt stöd vid 63 kronor och ett kortsiktigt motstånd vid 71 kronor. Aktien har reagerat upp efter att ha testat stödet och det perfekta köpläget på kort sikt har passerat. Brott upp genom motståndsnivåerna vid 71 och 74 kronor kommer att öppna upp för fortsatt positiv utveckling. Volymen var mycket hög under onsdagens uppgång. Det visar att köparna är tillbaka och aggressiva efter en period med lägre omsättning. Investtechs rekommendation är köp.

Bland det svåraste och mest riskabla som finns när man handlar med aktier är så kallat bottenfiske, att försöka köpa en fallande aktie precis på botten. Träffar man rätt gör man ett klipp men om man missar finns det stor risk att man får ta en tung förlust. Stop loss och disciplin är ett måste vid bottenfiske.

Teknisk analys försöker identifiera de pris- och volymrörelser som kan indikera först en dämpning av fallet och sedan en möjlig rekyl eller trendvändning. Det kan vara stöd, volymutveckling, formationer och början på en positiv trend med stigande bottnar och toppar.

Alliance Oil har sjunkit sedan april 2011. Aktien ligger i en fallande trend och vidare nedgång indikeras. Prisrörelserna har upprepats två gånger med konsolideringsfaser som slutat med brott nedåt till ett lägre prisintervall, i slutet av mars och i slutet av augusti. Nu är aktien i en ny konsolideringsfas. Enligt teknisk analys är det större sannolikhet att aktien fortsätter i samma riktning som den fallande trenden. Det har bildats ett starkt kortsiktigt stöd vid 51 kronor, som testas för tillfället. Bryter aktien ned signalerar det nedgång till ett lägre intervall.

Motstånd finns vid 58 kronor, där tidigare bottnar ligger. Det som kan få aktien att rusa är givetvis positiva bolagsnyheter och då kan aktien lätt klättra till både 58 och 70 kronor men ingen vet om och när de kommer. Investtechs rekommendation är svagt sälj.

PA Resources är en av börsens värsta förlorare. 2008 handlades aktien till över 40 kronor. I dag noterades den nära 40 öre. Det är en aktie som lockar många spekulativa småsparare till bottenfiske. Många som känner att ”aktien inte kan bli billigare”. Men hur billig en aktie än är kan den alltid falla 100 procent.

Tekniskt sett är aktien starkt negativ. Aktien har brutit den fallande trenden på nedsidan, vilket indikerar en starkare nedgångstakt. Det finns inga stöd kvar på nedsidan.

Volymutvecklingen är också negativ. Många säljare ville ut när aktien föll den 24 oktober.

När aktien sedan steg var köparna färre och aktien orkade inte över det kortsiktiga motståndet vid 53 öre. Liksom med Alliance Oil finns det många investerare som sitter och hoppas på positiva bolagsnyheter. Investtechs rekommendation är sälj.

Få gratis tillgång till Investtechs analyser!

Fotnot: Investtechs rekommendationer ges på 1-6 månaders sikt.

Populära quiz på nliv.se:

Quiz: Telia och skandalerna

Vad kan du om världens valutor?

Har du koll på snabbmatskedjorna?

Har du koll på svenska finansministrar?

Kan du räkna med procent?

Känner du igen kända reklamslogans?