Det totala antalet utannonserade villor, fritidshus och bostadsrätter som finns på annonseringssajten Hemnet per den 30 december var 42 669, en ny rekordnivå sedan mätningarna startade för åtta år sedan och 2012 bostäder mer än det förra rekordet, som noterades i juni i år.
Anders Thorell , vd vid Bjurfors i Stockholms säger till Dagens Nyheter att många köpare avvaktar. I september steg antalet bostadsrätter till salu med närmare 60 procent till runt 15 500.
Johan Westerberg, presschef vid Fastighetsbyrån, Sveriges största bostadsmäklare, säger till DN att Stockholm och Göteborgs går trögast just nu . Malmö har haft en nedgång under längre tid, vilket gör att säljarna hunnit vänja sig och acceptera den lägre prisnivån. I Norrland märks inte ännu inte en ökad försiktighet, enligt Westerberg.
Han säger att antalet avslut var 7 procent lägre i september jämfört med samma månad i fjol. I Stockholm lyckas endast en av två säljare får sin bostad såld just nu.
- Cirka 60 procent säljs inom, 3-6 veckor. Resten tar längre tid än så, säger Anders Thorell, vd vid Bjurfors i Stockholm till DN.
Också Notar bekräftar den bilden och vice vd Jonas Lindell talar om att folk ”helt paralyserade och väntar på positiva besked”. På en fjärdedel av visningarna kommer inga bud alls eller så lägger köparna skambud som säljarna inte vill acceptera, enligt Jonas Lindell.
Det mesta tyder på att priserna fortsätter ned i Stockholm och i andra storstäder. Enligt Mäklarstatistik föll priserna i Stockholms innerstad med 11.5 procent mellan september 2007 och september i år. Fastighetsmäklarbyråerna Bjurfors och Notar talar emellertid om större prisnedgångar än så.



