Kronofogden säljer dessa fastigheter på exekutiv auktion och då det sedvanligt auktionsförfarande så hamnar inte sällan priset på bostaden under uppskattat marknadsvärde. Letar du måhända en nätt paradvåning i Stockholm eller kanske ett sommarboende i Farhult?

På kronofogdens exekutiva auktioner finns det inget lägsta pris, utan ett vinnande bud är avhängigt på att kronofogden godtar budet.

För dig som funderar på att köpa en bostad av kronofogden bör vara medveten om att det finns ett par nackdelar med dylika köp. Bostaden säljs i befintligt skick och du har som köpare oftast bara ett tillfälle att inspektera ditt presumtiva fynd. Som köpare får du inte heller glömma att ta med den tjocka plånboken till auktionen. Detta då handpenningen, som är 25 procent för bostadsrätter respektive är 10 procent för hus, måste erläggas direkt vid auktionen.

Tänk även på att det finns en risk att den tidigare ägaren inte är så pigg på att flytta ut när du som köpare har rätt att få tillträde till bostaden. Du kan då bli tvungen att vända dig kronofogdemyndigheten och begära hjälp med avhysning, eventuellt med polisassistans, för att få tillgång till ditt köp.