Scania, Södertälje och Korsnäs pappers- och kartongbruk i Gävle.
Foto: Tomas Oneborg, Lars Pehrson
Inköpschefsindex (PMI), som speglar konjunkturen inom industrin, steg i april till 38,8, jämfört med 36,7 månaden före. Det var lite starkare än marknadsbedömningarna.
Orderingången stod för det största bidraget till den stigande siffran, produktion, leveranstid och lager bidrog också positivt. Sysselsättningen var det enda delindex med negativ påverkan, enligt Swedbank och Silf, som ligger bakom statistiken.
Inköpschefsindex bygger på intervjuer med cirka 200 inköpschefer inom tillverkningsindustrin. Ett indextal över 50 anses tyda på tillväxt inom industrin.
– Orderingången är den viktigaste faktorn bakom ökningen, särskilt exportorderingången som nästan är uppe i 50. Det betyder att det inte faller alls lika mycket som tidigare, säger Knut Hallberg, analytiker på Swedbank.
Även internationella inköpschefsindex stiger men förbättringen är starkare i Sverige. Swedbank bedömer att den svaga svenska kronan har haft betydelse. Men det är för tidigt att tala om vändning anser Hallberg.
– Det vi ser nu är att nedgången bromsas och kanske kommer att plana ut. Kanske ser vi lite ”gröna skott”, men det ser fortfarande väldigt dystert ut på arbetsmarknaden och konsumenterna är dystra till sinnes, säger Hallberg.
Indexet har nu stigit i fyra månader i rad, vilket visar att takten i neddragningarna inom svensk industri avtar. Men uppgången sker från ovanligt låga nivåer.
Index för företagens produktionsplaner, som inte ingår i PMI, steg i april vilket tyder på att pessimismen bland företagen har avtagit. Men det indikerar fortfarande en krympande produktionsvolym under det kommande halvåret.








