Ett stelbent regelverk, låg kompetens hos de ansvariga, dålig utvärdering och ett ökande antal överprövningar är några av problemen som pekas ut i ett delbetänkande från Upphandlingsutredningen.
Bristerna har samband med bland annat skandalerna i äldreomsorgen och det försenade vaccinationsprogrammet för livmoderhalscancer, enligt utredaren Anders Wijkman och sekreteraren Åsa Edman som i dag presenterade betänkandet.
Där talas mycket om brister. Det råder brist på statistik över hur mycket de kommunala och statliga upphandlingarna uppgår till liksom vilka som bjuder och vilka som tar hem kontrakten. Det råder också en stor brist på kontroller och uppföljning.
De brister som finns i uppföljning och kontroll av tjänster eller varor som köps in av kommuner och myndigheter skulle aldrig förekomma i näringslivet, enligt Anders Wijkman.
– Det mörker vi lever i är inte bra, det skulle aldrig accepteras i ett vanligt aktiebolag. Det är väldigt egendomligt, säger Wijkman.
Utredningen framhåller att företag de intervjuat och haft kontakter med ofta klagat över att upphandlarna är så usla på att kontrollera att avtal de skrivit verkligen följs upp så att skattebetalarna verkligen får det som deras företrädare betalar för. De synpunkterna kommer förstås ofta från företag som förlorat i anbudsstrider, men utredningen tror att det finns fog för deras misstankar.
– Om man vet att det inte blir någon uppföljning, varför ska man då följa avtalen, frågar sig Åsa Edman.
Enligt utredningen är upphandlingarna värda uppemot 580 miljarder kronor per år. Kostnaden för företag och myndigheter som är involverade i upphandlingarna – den så kallade transaktionskostnaden i form av arbete och andra utgifter – bedömer utredningen till 3,7 miljarder per år.
– Vi gör ändå bedömningen att det är värt det, det är inte så mycket pengar, sade Anders Wijkman på pressträffen.
Han och utredningen hävdar att alternativet – ingen upphandling alls och att kommuner och myndigheter tar hand om det de nu upphandlar – hade varit sämre. Då hade det inte funnits samma öppenhet och heller inte samma prispress, enligt utredningen vars delförslag nu går på remiss. Slutbetänkandet ska vara färdigt i slutet av juni nästa år.
VÄLFÄRDENS NYA HERRAR
- 31 mar 2011 Privat vårdchef får dubbel lön
- 25 mar 2011 Pensioner göder nolltaxerarna
- 25 mar 2011 Tystnad från riskkapitalet
- 10 mar 2011 Blir rika på skattepengar utan att skatta
- 10 mar 2011 ”För hög vinst sänker legitimiteten”
- 9 mar 2011 Miljardklipp på skattepengar
- 9 mar 2011 ”Det är klart att vi ska tjäna pengar”
- 8 mar 2011 Systematiska uppköp av vård, skola och omsorg
- 9 mar 2011 Välfärd ger goda vinster
- 9 mar 2011 ”Priserna i Sverige för låga”




S vill skynda på riskkapitalregler




