Enligt en ”whistleblower”, det vill säga en person som varslar om missförhållanden inom en organisation eller företag, som den brittiska tidningen The Guardian talat med, har IEA konsekvent underskattat hur snabbt oljeproduktionen kommer att falla.

–Många inom organisationen anser att det kommer att vara omöjligt att upprätthålla oljeproduktionen ens på 90 eller 95 miljoner fat per dag, men på grund av rädslan för att det ska bryta ut panik på finansmarknaderna har talen inte justerats ned, säger The Guardians källa.

Även bland de stora oljebolagens chefer finns det de som inte trott på IEA:s optimistiska prognoser. Franska Totals koncernchef, Christophe de Margerie, har sagt att han inte tror att världen någonsin kommer att producera mer än 100 miljoner fat olja per dag.

IEA, som bildades efter den första oljekrisen 1973–74, och som ger råd till 28 industriländer i energifrågor, offentliggjorde igår hela det omstridda kapitlet i förra årets World Energy Outlook.

Enligt en tidigare anställd på IEA, som också vill vara anonym, var det ”absolut nödvändigt att inte hetsa upp amerikanerna”.

–Uttalandena från anställda i IEA förvånar mig inte. Jag hörde liknande historier redan 2007, men har för egen del valt att visa att IEA:s prognoser är fel är genom forskning. De överskattar hur stor produktionen kan bli 2030 med 25 miljoner fat per dag, säger professor Kjell Aleklett på Uppsala universitet.

Han leder avdelningen som studerar globala energisystem och har tillsammans med fem andra forskare skrivit en artikel som kommer att publiceras i forskningstidskriften Energy Policy.

–IEA har försökt dölja att prognoserna är fel genom att slå ihop de två kategorierna ”hittad” olja och ”ännu inte hittad” olja. IEA förutsätter att det de närmaste åren hittas nya oljefält som ger en produktion på 19 miljoner fat olja per dag. Det är dubbelt så mycket som Saudiarabien producerar idag.

–Vi tror att det maximalt kan hittas nya fält som producerar 9 miljoner fat olja. Det är ändå en halv gång mer än vad som producerades som mest i Nordsjön, säger Kjell Aleklett.

Stridens kärna handlar om vad som kommer att ske med de gigantfält som idag står för 40 miljoner fat olja per dag, eller knappt hälften av världens oljeproduktion på 85 miljoner fat per dag. Några få supergigantfält som hittades före 1970 producerar 25 miljoner fat per dag. Det är när dessa fält är uttömda som världen står inför en gigantisk energiutmaning – då gäller det både att kompensera för supergiganterna och att hitta nya fält som kan klara av den ökade efterfrågan. Men trots att stora fynd gjorts, som utanför Brasiliens kust, räcker det inte.

Ett enda fält, det saudiarabiska Ghawar, som hittades 1948, stod för 7 procent av världens oljeproduktion år 2007.