I filmen The social network, som redan verkar kunna bli för entreprenörswannabees i internetsvängen vad Wall Street blev för en hel generation killar i måttsydd kostym, finns ett replikskifte som kanske mer än något annat grundlade fenomenets framgång.
När ursprungsfinansiären Eduardo Saverin vill få Facebook att försöka jaga in fler annonsörer vägrar Mark Zuckerberg med hänvisning till att Facebook är cool, något som irriterande pop-up- annonser skulle förstöra på nolltid.
Han får senare i filmen stöd av Napstergrundaren Sean Parker som med ett par oneliners förklarar att för mycket annonser vore som att avbryta en collegefest klockan elva och att en miljon dollar är inte coolt. Vet ni vad som är coolt? En miljard dollar!
Well, make that 57 miljarder dollar. Så mycket värderas faktiskt Facebook till just nu, tack vare denna coolhet som fått över en halv miljard människor att logga in (undertecknad är inte en av dem, vilket i vissa sociala sammanhang kan utlösa samma speciella mix av medlidande och är-du-störd-i-huvudet-blickar som tydligen ofta möter elallergiker).
Denna spektakulära värdering, som placerar det drygt sex år unga bolaget i nivå med vårt eget H&M och gör 26-årige Mark Zuckerberg god för dryga 90 miljarder kronor, är faktiskt inte hämtad från bröderna Grimm.
Den kommer från sajten Sharepost, som följer den inofficiella gråhandeln i ett antal icke-börsnoterade företag. Den senaste affären i Facebook-aktier gjordes enligt denna sajt upp den 19 oktober till priset 25 dollar per aktie.
Gråhandel, bara ordet får det att dofta hösten 1999. Minns ni namn som Spray Ventures och Dynarc? Suget efter Facebook och andra onoterade internetaktier som Zynga och Twitter är lika stort som någonsin under dotcomyran 1.0.
För bara ett par veckor sedan gjorde Facebook en så kallad aktiesplit där varje aktie delades i fem, en åtgärd vanlig bland dåtidens börsnoterade kursraketer. Facebooks värde har stigit med 60 till 70 procent på bara några veckor, i år med flera hundra procent och sedan i juni förra året med 1200 procent.
Detta trots att en börsnotering kan ligga så långt bort som efter 2012 om man får tro bolaget.
När Microsoft för tre år sedan köpte 1,6 procent av aktierna i Facebook för ett pris som värderade hela sajten till 15 miljarder dollar var det många som misstänkte att vd:n Steve Ballmer börjat smygröka crack. Då hade Facebook mindre än 50 miljoner användare.
Därmed inte sagt att 57 miljarder dollar är på riktigt. Gråhandel bygger på att tillgången på aktier är extremt begränsad, de som säljer är anställda eller tidigare investerare och Facebook har dessutom förköpsrätt.
Det har dock inte hindrat flera företag att sätta upp speciella fonder riktade till allmänheten som utlovas en möjlighet att lägga vantarna på en bunt glödheta Facebook-aktier.
Men oavsett om värdet är 20, 30 eller 57 miljarder dollar är det rätt saftigt för ett bolag som i år spås få in 1,2 miljarder dollar i annonsintäkter enligt undersökningsföretaget Emarketer och göra ett nollresultat enligt Zuckerberg själv. Eller är det?
Med över 500 miljoner människor som tillsammans tillbringar 700 miljarder minuter per månad på sajten är det kanske rena fyndet. Företaget Syncapse hävdar till exempel att ett enda fan på Facebook kan vara värd uppåt en tusenlapp för ett företag (andra sågar sådana siffror helt).
Men där börjar också problemen. Facebook beräknas dra in runt 70 procent av alla annonspengar som läggs på sociala medier, en total dominans. Användarna lever sina liv på och genom sajten – på gott och ont.
Veckans avslöjande att Facebook skickar vidare känslig information till annonsörer har redan lett till stämningar. Det finns rörelser som vill stoppa Facebook. Och så vidare.
Frågan är om Facebook hinner till börsen innan dess framgång börjar bli ett problem. I USA är det fint att vara entreprenör och bli rik. Men bara till en viss gräns.
Microsoft Bill Gates hyllades på 80-talet, men hånades på 90-talet. Det enda som är vanligare än att snacka skit om Wal-Mart tycks vara att handla där. Och det tog Google bara några få år att gå från ett studentrumsprojekt till att utredas av konkurrensmyndigheterna.
Sökningen Wal Mart + Too Big får 6 miljoner träffar på Google. Samma fras med Microsoft bara 40 miljoner. Google 206 miljoner. Men sex år efter grundandet får Facebook 454 miljoner stycken. Det skulle göra vilken gråhandlare som helst nervös.



