Senast idag på morgonen var en affär med en ny köpare tvungen att vara klar – annars skulle ledning och styrelse tappa kontroll över bolaget.
Men i morse kom alltså beskedet att HQ inte lyckats hitta en lösning som gör det möjligt att driva bankverksamheten vidare. Därför startar nu processen med tvångslikvidation.
Detta trots de intensiva diskussioner som enligt HQ Banks informationschef Eric Amcoff pågick långt in på söndagskvällen.
Lars Lenner, på den exklusiva rådgivningsfirman Lenner & Partners, bekräftade igår att det var hans firma som då hade fått uppdraget av HQ Bank att hitta en köpare.
Både Carnegie och Nordea uppfyller de grundläggande krav som ställs på en köpare i det läget: de kan snabbt få fram pengar, de kan snabbt fatta ett beslut om en affär, de har en stabil balansräkning och – naturligtvis – ett banktillstånd.
Nordeas vd Christian Clausen har vid flera tillfällen sagt att Nordea har en ambition att växa inom Private Banking, just det HQ Bank är duktiga på. Private Banking handlar framför allt om förvaltning av förmögna personers pengar.
För Carnegie med de två nya huvudägarna, riskkapitalbolaget Altor och investmentbolaget Bure, vore HQ Bank något av ett klipp till rätt pris. Carnegie är starka på institutionella kunder, det vill säga stora försäkringsbolag och pensionsförvaltare. Men banken behöver bli större på privatkunder, HQ Banks starka sida. Banken har över 20000 depåkunder.
Pikant i sammanhanget är att det för två år sedan var HQ Bank som satt och räknade på ett eventuellt övertagande av Carnegie i samband med att investmentbanken i dess dåvarande form gått omkull.
Uppgifter i Stockholms finanskvarter gör gällande att prislappen ligger kring 500 miljoner kronor. Till det kommer ytterligare 850 miljoner kronor. Det är den option som HQ Bank har som ger den rätt att köpa tillbaka HQ Fonder av investmentbolaget Öresund. Totalt drygt 1,3 miljarder kronor alltså. Det kan jämföras med HQ Banks börsvärde i fredags på cirka 1,5 miljarder kronor.
Finansinspektionens beslut att dra in HQ Banks banktillstånd slog ner som en bomb i lördags.
Men det står nu klart att vissa aktörer har räknat på HQ Bank redan innan nyheten släpptes. Carnegie hade en kalkyl klar som man nu har modifierat något, enligt välunderrättade källor. Swedbank har fått en informell förfrågan tidigare om man skulle vara intresserad av HQ Bank men tackade då nej, erfar SvD Näringsliv.
Det är inte bara Finansinspektionens beslut att lämna in en ansökan om likvidation till tingsrätten som stressar HQ Bank. Det går i det här akuta skedet inte att utesluta att HQ Banks kunder idag kommer rusa till banken och begära ut sina pengar. Trots Finansinspektionens försäkran att bankens likviditet och solvens är god kan psykologin och oron hos kunderna göra att man i alla fall vill ha ut sina besparingar. Det skulle kunna få katastrofala följder för HQ Bank.



