De svenska hushållens lånetillväxt har varit föremål för flera granskningar och diskussioner under den senaste tiden. Vissa ser risker för att vi bygger en bubbla på bostadsmarknaden och andra tror att det inte är någon fara i dagsläget, men att det kan bli på sikt om utvecklingen fortsätter i samma takt som nu.
Under april låg tillväxttakten på 9,2 procent, jämfört med april i fjol, enligt mätningar från SCB. Utlåningen till bostäder låg på 1600 miljarder kronor under månaden.
Finansinspektionen har föreslagit att ett bolånetak införs för att hindra att vissa hushåll överbelånar sig. Bolånetaket som kan införas i höst innebär att man inte får belåna en villa eller en lägenhet upp till mer än 85 procent av dess värde.
Samtidigt har Riksbankschefen Stefan Ingves diskuterat problematiken med den snabba pris- och skuldsättningsspiralen, som innebär större risker i ekonomin.
Frågan man kan ställa sig är: Hur ser det ut bland de svenska bolånetagarna? Undersökningsföretaget TNS Sifo har försökt få klarhet i frågan genom att göra en enkät bland 3000 bolånekunder.
Undersökningen som SvD Näringsliv har fått ta del av visar att det är få som har sina fastigheter och bostadsrätter riktigt högt belånade. Bara fem procent av de tillfrågade i enkäten hade en belåning över 90 procent av fastighetens värde och bara 1 procent hade belånat huset mer än vad det var värt. Runt 18 procent hade en belåningsgrad på över 75 procent och nära hälften av de tillfrågade hade halva sitt hus belånat.
Alexander Sovré, ansvarig för undersökningen, berättar att belåningsgraderna är framtagna genom att de intervjuade privatpersonerna själva har uppgett hur stora lån de har och marknadsvärdet på sitt hus. Det finns alltså en liten risk för felbedömningar, men han tror att folk har gjort bra bedömningar av värdet på sina hus och lägenheter.
Studien visar också att en tredjedel av samtliga låntagare inte amorterar något på sina bolån och att hälften av de intervjuade har helt rörliga lån – inte någon del av lånet bundet. Nära 17 procent har topplån på sina bostäder och en tredjedel av låntagarna har tagit ett låneskydd. Detta trots att denna produkt är ganska ny.
Lite fler än en tredjedel av de tillfrågade bolånekunderna hade nyligen tagit på sig nya lån och majoriteten av dessa tog inte lån för att de hade köpt en ny lägenhet eller en villa, utan för att de ville belåna sin fastighet ytterligare.
Och det vanligaste skälet till att skuldsätta sig ytterligare var för att man ville renovera sitt hus. Men hela 16 procent använde lånet till annan konsumtion som att köpa en ny bil, en båt eller en motorcykel. En viss andel, 6 procent, ökade också på villalånet för att lösa andra dyrare lån.
Tydligt är att det finns konsumtion att skära ned på om någon skulle närma sig finansinspektionens bolånetak.



