Son till Peter Wallenberg, familjens överhuvud, lillebror till Jacob Wallenberg och kusin till Marcus Wallenberg. Alltfler framträdande uppdrag gör att Peter Wallenberg Jr kallas för ett av maktfamiljens nya ansikten utåt. I höstas valdes Grand Hôtels vd till vice ordförande i Knut & Alice Wallenbergs stiftelse.
- Jag vill också ta ett kliv in i det som familjen mer traditionellt håller på med, säger Peter Wallenberg Jr om den nya rollen.

Hetluften kom omedelbart, när stiftelsen tog itu med frågan om det stora köpet i Ainax, bolaget med uppgift att förvalta huvudägandet i lastvagnstillverkaren Scania. Efter drygt en vecka togs nästa steg, när han ersatte Marcus Wallenbergs i Scanias styrelse. Sammanlagt äger Investor och Knut & Alice Wallenbergs stiftelse cirka 30 procent i lastvagnstillverkaren.
- Att ta steget in i en börsstyrelse är oerhört spännande och jag tror att jag kan tillföra något med de kunskaper som jag tar med mig, säger Peter Wallenberg Jr.
Det är tretton år på vd-posten för Grand
Hôtel som långsamt rundas av och ersätts med andra uppdrag. För fler ska det bli. Vägen leder från familjen Wallenbergs hotell och restaurangbolag, the Grand Group, in i Wallenbergssfärens maktkärna.
- Det hoppas jag. Men någon typ av relation med Grand Hôtel kommer jag alltid att ha. Jag har alltid brunnit för den här branschen och har hållit på med den länge.

Peter Wallenberg Jr, sedan barnsben kallad Poker, betonar också att övergången sker gradvis. Han tillbakavisar spekulationen om att han var på väg in i Investors styrelse nu i vår.
- Det är mer en fråga för framtiden. Lite grann för att jag ska ta det stegvis om jag ska vara ärlig. Man ska ha tid att engagera sig i det man gör och jag driver fortfarande en verksamhet som är vaken 24 timmar om dygnet, 365 dagar om året.

När känner du dig redo för fler uppdrag?
- Time will tell, säger han och skrattar.
För stunden upptar Grand Hôtel mycket tid. En grannfastighet till hotellet, gamla Saf-huset, köptes i höstas för 400 miljoner kronor av Svenskt
Näringsliv. Renoveringen pågår för fullt och i slutet av sommaren ska portarna slås upp till 80 nya hotellrum. Inte helt logiskt, medger Peter Wallenberg Jr, på en hotellmarknad i Stockholm där antalet hotellgäster inte alls motsvarat den kraftiga ökningen av hotellrum.
- Det är lite kluvet. Men vi kände att när huset kom ut på marknaden hade det varit konstigt att inte försöka uppnå grundaren Régis Cadiers önskan att ha hotell i hela kvarteret.

Den stora förändringen blir sju nya konferenslokaler, något som Grand Hôtel saknat. I slutet av månaden avslutas också försäljningen av Berns, som varit i Grand Groups ägo sedan 1998. Köpare är brittiska fastighetsbolaget London & Regional.
Att Peter Wallenberg Jr hamnar mer centralt i rampljuset är inte enda förändringen i familjesfären. Marcus Wallenberg slutar som vd för Investor, lämnar också Investors styrelse och tar ordförandeplatsen i S E B, medan Jacob i stället blir viceordförande i S E B och tar plats som ordförande i Investor.

Vad är syftet bakom
det som populärt kallas för kusinrockaden?

- Vi tre vill gärna tydliggöra att vi vill vara med och visa engagemang i de här frågorna, säger Peter Wallenberg Jr.

Men varför minskas Marcus Wallenbergs ansvar?
- Det där är typiskt medier att försöka värdesätta den ena styrelsen över den andra. En ordförande på banken har otroligt många frågor att ta tag i.

Så det är inget ni pikar varandra för på släktmiddagarna?
- Nej, så pratar vi inte. Det är medierna som filosoferar över diskrepansen i ansvar.