Varför är du en bra kvinnlig chef?

– Jag vågar bryta mönster och hitta egna vägar för att nå resultat. Sättet som vi arbetar i ledningsgruppen är nytt, hur våra möten ser ut, hur vi attackerar gemensamma utmaningar och arbetar tillsammans. Tidigare hade vi ett stort fokus på rapportering, vilket är bra. Men vi kände inte varandras styrkor och svagheter. Vi har fortfarande vanliga möten där vi följer upp nyckeltal och mål, men två gånger i månaden träffas vi i ring istället, utan bord, och fokuserar på att diskutera våra utmaningar.

Vilka svårigheter möter du som kvinnlig chef?

– Jag har faktiskt inte stött på några svårigheter, trots att jag ofta är ensam kvinna eller en av få. Så länge man levererar resultat blir man respekterad, oavsett om man är kvinna eller man.

Vad ska man göra för att få fler kvinnor på ledande positioner i näringslivet?

– Man behöver kämpa mer med rekryteringen. Kvinnorna finns, det är jag säker på, men man måste lägga ner mer kraft på att hitta dem.

I utmärkelsen står det att framtidens kvinnliga ledare ska vara en förebild för andra. Vilka förebilder har du?

– Jag har ingen specifik förebild utan flera, både inom SEB och i övrigt. Jag har haft förmånen att jobba med väldigt bra chefer under hela min karriär, som har sett min potential och trott på mig.

Hur känns det att bli utsedd till framtidens kvinnliga ledare, och inte bara framtidens ledare?

– Det är oerhört smickrande att ha fått utmärkelsen, jag hoppas att det ska leda till att jag kan inspirera någon ung tjej eller kille att välja en chefskarriär. Men den dagen vi har kommit riktigt långt i de här frågorna tror jag inte att de här listorna behövs. Jag ser inte att det finns ett speciellt kvinnligt eller manligt ledarskap.