”Om ni hjälper polisen genom att ge dem chatt-loggar, gps-positioner, kundinformation och tillgång till människors Blackberry Messenger, så kommer ni att få ångra det”, skriver gruppen Team Poison i ett inlägg på RIM:s officiella blogg.
Hackare hotar Blackberrytillverkare
Blackberry-tillverkaren Research In Motion (RIM), blev på tisdagen hotade av hackare, sedan företaget lovat att ”på alla tänkbara sätt” hjälpa polisen i Storbritannien i att förhindra fortsatta kravaller.
Varför dömer ni folk där borta, det är deras land.
Cash
Fler kommentarer 26
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv

