Grekland är nu inne i sitt femte år av recession, enligt SR Ekot. Och de nya siffrorna talar knappast för att utvecklingen är på väg åt rätt håll.

I går kväll sade biträdande finansminister Staikouras att Greklands ekonomi kommer att krympa med 6,7 procent i år. Han hänvisar till uppskattningar från tankesmedjan KEPE, enligt Reuters. Det är betydligt mer än den prognos på minus 5 procent som kommit från den grekiska centralbanken.

– Vi har understrukit att det är nödvändigt att införa ännu fler åtgärder för att vända den ökande arbetslösheten, dämpa recessionen och hjälpa ekonomin att återhämta sig, sade Staikouras enligt Reuters.

Premiärminister Samaras nya regering försöker omförhandla villkoren för stödlånen. Men där har man stött på patrull i IMF-chefen Christine Lagarde, som ”inte är på humör att omförhandla”, läs mer här.