På eftermiddagen sniffade börsindex under årslägsta. Även Europabörserna backade.

Vid stängningen hade Stockholmsbörsen gått ner med 1,1 procent till 341,4. Under eftermiddagen var nedgången en stund så stor som minus 2,4 procent och då på lägsta nivån i år.

Börsnedgången triggades av oro för vad de grekiska skuldproblemen ska föra med sig men också av svag amerikansk statistik, bedömer Esbjörn Lundevall, analyschef på SEB aktiehandel.

- Det är väl en kombination av Greklandsoro och konjunkturoro. Dels en oro för att de grekiska paketen ska försenas eller inte alls bli av, dels kom en regional inköpschefsundersökning för New York-området från USA i går som var klart sämre än väntat, säger Lundevall.

De amerikanska siffrorna visar att industrin i New York-området inte bara ser dämpad tillväxttakt utan rent av en försämring av aktiviteten. Men siffrorna gäller bara för New York-regionen.

På andra Europabörser har bankerna tagit stryk de senaste dagarna inför risken att bli indragna i grekiska bankproblem. Men de svenska bankerna har låg exponering mot Grekland och gick inte sämre än andra bolag på börsen. Bankindex gick ned med 0,9 procent.

Skanska fick en order värd 530 miljoner för att bygga en avloppstunnel i Washington DC. Uppdragsgivare är myndigheten för vatten och avlopp i den amerikanska huvudstaden. Skanska backade 0,8 procent.

SCA sjönk 2,4 procent. SCA och Statkraft har sytt ihop finansieringen på 1,6 miljarder av en gemensam vindkraftspark i Mörttjärnberget sydöst om Östersund med 40 vindkraftverk.

I Europa mattades de senaste dagarnas kraftiga fall något men börserna stängde ändå nedåt. I London föll FTSE 100-index 0,8 procent till 5 698,8. I Frankfurt sjönk DAX-index något till 0,1 procent till 7 110,2 medan CAC 40-index i Paris backade med 0,4 procent till 3 792,3.