När konkursade telekomföretaget Nortels omkring 6000 återstående patent gick under klubban sattes en ny ribba för hur högt patent ska värderas. Det kan också ha varit startskottet på en jakt mellan teknikföretag som vill förstärka sina patentportföljer.

Som relativt ungt företag har sökjätten Google en patentportfölj som mest liknar en högstadieelevs luggslitna ryggsäck i jämförelse med konkurrenternas välfyllda och propra läderportföljer. Det är inte mycket att skramla med, inte mycket att skrämmas med.

Med Nortelpatenten skulle Googles position varit betydligt starkare. Företaget gick således ut hårt och la ett inledande bud på 900 miljoner dollar för patentportföljen.

Men Google vann inte dragkampen om Nortelpatenten. När auktionen avslutades i början av juli stod ett konsortium bestående av bland andra Apple, Microsoft, Research in Motion och Ericsson som segrare.

Prislappen landade till slut på 4,5 miljarder dollar, skyhögt över de omkring 800 miljoner dollar som bedömare såg som ett rimligt slutpris innan auktionen drog igång. Google får leta efter andra patent att köpa.

I ett lite vidare perspektiv betyder Nortelauktionen att vi lär få se fler patentportföljer – både från konkursbon och någorlunda välmående teknikföretag – ute till försäljning.

Spekulationerna om vilka har redan börjat. En del nämner Motorola som möjlig säljare, men störst uppmärksamhet riktas mot chipdesign- företaget Interdigital, som verkar tjäna mest pengar på att just licensiera ut sina patent.

Den 19 juli förklarade företaget att de söker nya strategiska alternativ (läs: villiga köpare) och de senaste dagarna har företaget riktat stämningsansökningar mot bland andra Nokia, Huawei och ZTE –ett drag som kan ses som en styrkeuppvisning på hugade spekulanter.

Enligt ryktesfloden på internet ska både Google och Apple ha ögonen på företaget och en prislapp på strax över 3 miljarder dollar cirkulerar.