Vad är en Saab? Från introduktionen 1950 har Saabs person- bilar gått från att vara en billig folkbil till sportbil, livsstilmarkör för intellektuella, säkerhetsikon, till sportbil igen och så familjebil.
På samma sätt har Saab tappat sin image av att vara en av de tekniskt innovativa biltillverkarna. Saab utvecklades av aero- dynamiker från flygplansfabriken som konstruerade en bil med lågt luftmotstånd, liten och relativt bränslesnål motor och utmärkt väghållning har blivit en tämligen slätstruken bil, en bland andra europeiska märken.
När Saab och Scania gick skilda vägar 1989 och General Motors kom in som ägare till Saab Automobile tillsammans med Investor, ställdes stora förhoppningar på de nya amerikanska ägarna. De skulle bidra med ett internationellt återförsäljarnät, tekniskt kunnande och framför allt en finansiell stabilitet. Att utveckla nya modeller hade blivit så dyrt att Saabs ägare inte klarade att finansiera nyutvecklingen.
General Motors skäl för förvärvet var Saabs tekniska kunnande och den prestige märket fått i USA för sin satsning på säkerhet.
Den positionen har GM inte förvaltat. Istället står Saab i marknadens ögon inte för någonting – varumärket har urholkats.
Nästan samtidigt som GM blev ensamägare till Saab köpte Ford Volvos personbilsdivision, 1999. Skälet till förvärvet var i stort sett detsamma – Volvo behövde en stor och stark partner som kunde betala utvecklingskostnaderna medan Ford behövde en europeisk tillverkare med gott rykte för sin image.
I praktiken blev det inte riktigt som tänkt och i bägge fallen har utvecklingen liknat varandra.
Både GM och Ford har arbetat med internationella ”kompetenscentra” i utvecklingen av nya bilar, centralisering av marknadsföring och inköp. Resultatet har blivit slätstrukenhet och nivellering. De kreativa och framtidsinriktade utvecklingsavdelningarna i Trollhättan och Göteborg skingrades till kompetenscentra utanför Sverige.
Det kan antagligen hävdas att de svenska bilarnas, särskilt Saabs, konstruktörer hade alltför fria tyglar och för litet kostnadsmedvetande. Idag har man möjligen kostnadsmedvetande, men ingen teknisk identitet och alltför få köpare.
För Saab och Volvo som av allt att döma kommer att säljas vidare till nya ägare efter tio års amerikanskt styre är två bil- mären utan identitet. Även om både Saab och Volvo fortfarande är bland de säkraste bilar man kan köpa är de inte längre ensamma om det. Andra är ikapp och i vissa fall förbi.
Den särart som tidigare fanns är skingrad och det gäller för en ny ägare att återskapa den.
Volvo har en möjlighet att återta sin position, medan Saab kommer att stämplas som ett märke i Opel-gruppen.
GM har saboterat Saabs varumärke
Saab har under sin amerikanska ägare gått från att vara tekniskt innovativt och säkerhetsinriktat till ett tämligen anonymt europeiskt bilmärke med tvivel- aktigt kvalitetsrykte. Orsaken till den utvecklingen hittar man i Detroit.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv

