Det är tisdagen den 1 december 2009 och vd:n för det svenska minröjningsföretaget Countermine, Christer Bergquist, befinner sig i Libyens huvudstad Tripoli tillsammans med den pensionerade generallöjtnanten Johan Kihl, styrelseledamot i bolaget.

Countermines representanter är i stort behov av hjälp. Framgångarna i Libyen har uteblivit och efter hårt lobbyarbete har man fått till stånd ett möte med den mäktige chefen för statliga minröjningsorganet Libyan Demining Association, LDA, Najmeddin Aburawi.

När Christer Bergquist och Johan Kihl kliver in på LDA:s kontor och Najmeddin Aburawis avskalade chefsrum har de stora förhoppningar om att mötet med regimtopparna ska kunna leda till nya kontrakt.

Han var intresserad av missiler från Saab.

Johan Kihl, pensionerad generallöjtnant

De visas in och sätter sig vid konferensbordet med plats för ett tiotal personer. I rummet finns också ett skrivbord och en dator, men det finns egentligen ingenting i möblemanget som skvallrar om Najmeddin Aburawis höga ställning.

Snart går det upp för svenskarna att det egentligen inte är Countermine som libyerna är intresserade av. I stället ombeds Johan Kihl att följa med Najmeddin Aburawi till en annan byggnad, ett stenkast från LDA:s kontor.

– Chefen för LDA gick med Johan Kihl till mötet. De gick till en byggnad där Mohammed Ismail hade sitt kontor. Jag antar att det var Gaddafi Foundations kontor, berättar Christer Bergquist.

Vad berättade Johan Kihl när han kom tillbaka?

– Han berättade att det fanns intresse att förvärva vapen.

Johan Kihl bekräftar uppgifterna för SvD Näringsliv/E24.

– Han (Mohammed Ismail, reds anm) var intresserad av missiler från Saab.

Mohammed Ismail tillhör Gaddafi-regimens inre krets. Han är nära medarbetare till den hårt ansatte ledaren Muammar Gaddafis son Saif, som i sin tur pekades ut som Libyens näste ledare före det nu utbrutna inbördeskriget.

– Ismail är stabschef hos Saif Gaddafi och Saif var arméchef och det var till armén som han ville skaffa vapnen, fortsätter Johan Kihl.

Johan Kihl specificerar inte vilka vapen som Mohammed Ismail var intresserad av. Men i Saabs arsenal finns flera tänkbara vapensystem. Främst rör det sig om en sjömålsrobot med benämningen RBS-15 samt ammunitionen till Saabs två klassiska luftvärnssystem: Robot 70 och Bamse.

Saab är också med i två europeiska samarbeten kring nyutveckling av vapen. Det ena är en ny jaktrobot, Iris-T, och det andra är roboten Meteor. Båda är avsedda för användning på stridsflygplan. Iris-T hänger i dag på de svenska Gripen-plan som ska övervaka flygförbudszonen över just Libyen.

Vid sidan av dessa system säljer Saab också infanterivapnen Carl Gustaf och AT4. Dessa benämns dock inte som missiler.

Att Mohammed Ismail vände sig till Johan Kihl har mindre med det lilla bolaget Countermine än med Kihls egen bakgrund att göra. Kihl var tidigare generallöjtnant vid Försvarsmakten och fanns med i diskussionerna om att bli ÖB innan han pensionerades 2004.

Han är fortfarande aktiv som militär rådgivare runtom i världen. Han är ordförande i krishanteringsföretaget 4C Strategies och han slutade så sent som vid årsskiftet som rådgivare till det svenska försvarsföretaget Saab, noterat på Stockholmsbörsen.

Saab-kopplingen var troligen avgörande för att Countermines representanter ens fick till stånd mötet den där decemberdagen. Saif Gaddafi hade uppvaktats hårt av en avlönad agent för Countermine i Libyen. I ett mejl lyfter hon bland annat fram Johan Kihls goda kontakter inom svensk försvarsindustri. Hon har uppenbarligen haft kontakt med Saif tidigare och kallar honom vid förnamn:

”Listen, I have Johan Kihl, senior adviser to Saabs Chief Executive Officer, Ake Svensson wanting to meet with you”, förklarar hon i ett mejl som SvD Näringsliv/E24 tagit del av och som är daterat den 11 november.

Agenten skriver vidare att Johan Kihl har varit senior militär rådgivare till Singapore och för närvarande anlitas som rådgivare av Förenade Arabemiraten.

”Trust me, you will WANT to meet this man”, skriver hon till Saif Gaddafi.

Agenten förklarar att vd Christer Bergquist och Johan Kihl är beredda att resa till Libyen med kort varsel för att diskutera ”hur Johan Kihl kan vara till hjälp”, men syftet verkar också vara att få en nystart i Countermines relationer med den libyska regimen.

Countermine hade ett par månader tidigare misslyckats totalt med ett viktigt minröjningstest och libyerna var varken imponerade av bolagets utrustning eller personal på plats.

Att Mohammed Ismail kontaktade Johan Kihl och inte någon officiell representant för Sverige har också sina förklaringar. Enligt Inspektionen för strategiska produkter, ISP, den myndighet som kontrollerar Sveriges export av försvarsmateriel, har det inte skett någon sanktionerad vapenexport till Libyen under åtminstone de senaste 25 åren.

– Förutsättningarna för export till Libyen har inte varit uppfyllda. Det krävs en stabilitet och ett öppet samhällssystem för att det ska kunna ske. Dessutom har landet varit satt under embargo från FN sedan Lockerbie-attentatet 1988, säger Thomas Tjäder, säkerhetspolitisk rådgivare på ISP.

På färska mediebilder har det svenska granatgeväret Carl Gustaf synts i Libyen, men enligt ISP har dessa vapen inte exporterats från Sverige direkt utan kan möjligen ha sålts vidare efter tidigare brittisk licenstillverkning.

– För några år sedan tog ett svenskt företag upp frågan om det gick att exportera så kallad övrig krigsmateriel (icke förstörelsebringande produkter, reds anm) till Libyen. Frågan behandlades då i exportkontrollrådet och ett enigt råd avstyrkte förfrågan och ISP sade då nej, säger Thomas Tjäder.

Vilket företag det gällde är dock sekretessbelagt enligt ISP.

Enligt Johan Kihl har Libyen visat intresse för svenska vapen tidigare.

– Mohammed Ismail hade redan försökt med Saab en gång, men hade fått nej. Det han frågade mig nu var om jag kunde hjälpa honom. Men jag sade, nej, det går inte, berättar Johan Kihl.

Mohammed Ismail har innan den nuvarande krisen hållit en låg profil. Men enligt diplomatkällor är han regimens ”problemlösare” och har enligt Wikileaksläckor företrätt Libyen i förhandlingar om vapenköp.

Nyligen förekom uppgifter i brittisk press om att libyern är en av ett tiotal höga Gaddafirådgivare som enligt den brittiska regeringen förhandlar om ett avhopp. Mohammed Ismail besökte London i mars och ska då ha fört samtal med brittiska myndigheter. Det utlöste spekulationer om att han var utsänd av Gaddafis söner för att hitta en förhandlingslösning på krisen i Libyen.