Jakten på miljarderna har börjat. Den franska regeringen måste hitta 43 miljarder euro (cirka 375 miljarder kronor) för att få ner budgetunderskottet till EU-gränsen på 3 procent till nästa års slut, enligt en ny rapport från den franska nationella revisionsmyndigheten.

Frankrike har inte haft en balanserad budget sedan 1974, och EU:s regel på maximalt 3 procents budgetsunderskott har konsekvent överskridits. Men i eurokrisens spår så kraven på att hålla sig innanför gränserna ökat.

Situationen är fortfarande mycket oroväckande, sade revisionsmyndighetens Didier Migaud till den franska pressen då rapporten kom ut i tisdags. Han tillade att pengarna bara kan skaffas fram med stringens.

Ordet stringens låter farligt likt åtstramningar, och när den franska regeringen i går presenterade sin första budgetproposition var det mer än en hökögad ekonomireporter i Frankrike som letade spår av åtstramningspolitik.

Hollande föreslår mer och fler skatter. Höjd skatt för rika, storföretagen, banker och oljebolag. En extra skatt på sammanlagt 2,3 miljarder euro läggs på rikare hushåll, ooh 1,1 miljarder i engångsavgifter ska dras in från banker och energibolag.

Presidenten har upprepade gånger sagt att de rika måste betala sin beskärda del om Frankrike ska klara underskottsmålet.

I budgetpropositionen ingår införandet av 75-procentig skatt för hushåll med en inkomst på över 1,3 miljoner euro om året – en skattenivå som fanns tidigare men avskaffades av företrädaren Nicolas Sarkozy.

Franska företag med vinster på över 250 miljoner euro eller mer kommer också att ombes att betala sina vinstskatter i förväg, för att få in pengar i tid.

Premiärminister Jean-Marc Ayrault har redan tidigare beordrat alla regeringsdepartement att sänka sina utgifter med sju procent, och ministrarna fick som första order att sänka sina egna löner med 30 procent.

Budgetminister Jerome Cahuzac sade på en presskonferens i Paris i går att man från och med år 2013 ändå kommer att börja skära ner i statsutgifterna.

Francois Hollande lovade inför valet att han skulle klara att skära ner de offentliga utgifterna utan att sparka en enda offentliganställd. Nu står han därför inför den otacksamma uppgiften att behöva övertala fackföreningarna för de offentliganställda att acceptera en frysning av löner och löneökningar.

Frankrikes tillväxt står nästan still – den beräknas till 0,4 procent i år – och med en statsskuld på 90 procent av BNP så riskerar Frankrike att bli nästa land i euroområdet som finansspekulanterna sätter tänderna i, efter Spanien men kanske före Italien.

Både Spanien och Italien har tvingats att skära ner rejält i sina statsbudgetar, och båda länderna har fallit ner i recession.

Hollandes budgetförslag följs nogsamt i både Bryssel och Berlin. Angela Merkel fick i förra veckan på ett toppmöte se sig besegrad av Hollande som lierat sig med Spaniens Mariano Rajoy och Italiens Mario Monti för att få igenom lån till spanska krisande banker, något som Tyskland vänt sig mot för att slippa få ta upp notan.

För att bevara sitt politiska kapital i eurosamarbetet är det viktigt att Hollande klarar att pressa ner det franska budgetunderskottet, så det blir en prioritet, enligt franska diplomater.

Samtidigt så har franska miljonärer börjat fly landet, de flesta till Belgien. Belgien har betydligt lägre skatt på exempelvis arv och förmögenhet och försäljning av bolag, än Frankrike. Ungefär 2000 franska miljonärer förväntas flytta till Belgien under nästa år, enligt Avokatfirman Dekeyser & Associés i Bryssel, som talat med SVT.

Populära quiz på nliv.se:

Quiz: Telia och skandalerna

Vad kan du om världens valutor?

Har du koll på snabbmatskedjorna?

Har du koll på svenska finansministrar?

Kan du räkna med procent?

Känner du igen kända reklamslogans?