Utan att avslöja några detaljer i det krispaket de håller på att sy ihop lämnade euroledarna Bryssel på söndagskvällen. Krismötena har avlöst varandra under helgen, men trots alla möten på hög nivå finns ingen färdig lösning. Deadline är på onsdag, då det är dags för dubbla toppmöten igen.
Till dess måste euroländerna ha enats om hur krisfonden EFSF:s 440 miljarder euro ska räcka längre, hur Grekland ska hamna på rätt kurs, hur bankernas kapital ska öka och hur man ska hantera banker som inte själva kan få fram tillräckligt med kapital.
Både EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso och EU:s permanente ordförande Herman Van Rompuy var optimistiska om att en heltäckande lösning kommer att bli klar när EU-ledarna möts igen.
- Vi har gjort bra framsteg, intygade de båda på en presskonferens efter eurotoppmötet.
De nämnde särskilt frågan om att öka bankernas kapital och de tror också att den knivigaste frågan - att stärka EFSF utan att behöva skjuta till mer pengar - kommer att lösas. Alternativen har nu kokat ner till två, enligt Van Rompuy.
- Det kan till och med bli så att vi kombinerar dem och får en ökad effekt, säger han.
Italiens premiärminister Silvio Berlusconi får också en hemläxa att göra. Han har nu 72 timmar på sig att presentera hur han ska få ordning på landets ekonomi, som tyngs av ett enormt skuldberg.
En hel del spänning finns mellan euroländerna och de tio länder som står utanför. Ju längre skuldkrisen pågår, desto tydligare blir det att de viktiga besluten avhandlas i eurokretsen. Sverige och andra är oroliga för att hamna på efterkälken.
Det ryktas om storgräl på toppmötet mellan Storbritanniens premiärminister David Cameron och Frankrikes president Nicolas Sarkozy, när britten krävde att alla 27 EU-ledarna ska kallas in på onsdag, vilket först inte var meningen.
- Vi bejakar att eurozonen har sina egna möten ibland, men onsdag är viktigt för alla 27, eftersom det har tydlig koppling till banksektorn, sade Fredrik Reinfeldt efter mötet.



