Även i tillverkningsindustrin fortsätter tillväxten, indikerar inköpschefernas syn på läget. Indexet föll dock något, från 59,0 till 57,7. Ett index över 50 anses tyda på tillväxt.
Fortsatt återhämtning i euroländerna
Tillväxten i euroländernas servicesektor ser ut att öka takten en aning. Inköpschefsindex för servicenäringen steg något, från 56,8 i februari till 56,9 i mars, vilket var den högsta nivån sedan augusti 2007, enligt Markit.
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv

