BAE Systems Hägglunds har utvecklat en ny fordonsgeneration, SEP. Fordon som FMV valt bort.
Foto: HÄGGLUNDS
Mowag i Schweiz lämnade på måndagen in en överklagan mot upphandlingen.
– Parterna, FMV och Mowag, måste få bemöta varandras argument innan vi kan komma med ett avgörande. Det kommer sannolikt att ta ett antal veckor, säger Åsa Backholm, föredragande av ärendet vid förvaltningsrätten i Stockholm.
Försvarets materielverk (FMV) diskvalificerade Mowag i ett tidigt skede av upphandlingen med hänvisning till att Mowag inte uppfyllde alla ställda krav. Den uppfattningen delar inte företaget som nu kräver att upphandlingen ska stoppas.
Mowags svenska konkurrent BEA Hägglunds beslutar å sin sida att inte överklaga FMV:s order på 113 pansarterrängbilar. De ska bland användas av svenska soldater i Afghanistan. FMV har lagt beställningen till finländska Patria.
– Vi förstår bättre nu hur FMV har tolkat lagen om offentlig upphandling. Men vi är fortsatt djupt besvikna, säger BEA Hägglunds marknadschef Tommy Gustavsson-Rask.
BAE Hägglunds i Örnsköldsvik ska nu analysera konsekvenserna av den uteblivna ordern och ta ställning till eventuella uppsägningar.
Affären har haft många och långa turer. Förra sommaren vann Patria en första upphandling som överklagades av Hägglunds och måste göras om efter ett beslut från länsrätten i Stockholm, numera förvaltningsrätten.




