När finanskrisen slog till förra hösten ökade snabbt antalet betalningsförelägganden. Men trots allt fler tecken på bättre tider fortsätter betalningsföreläggandena att öka från förra höstens höga nivåer.

– Det handlar i riket om en ökning med 11 procent och i vissa län om 25 procent, säger Harald Stjerna, informationsansvarig på kreditupplysningsföretaget Syna, till TT.

Han hävdar att ett utslag i mål om betalningsföreläggande är en allvarlig signal eftersom företaget haft flera chanser tidigare att betala sin skuld.

– Att fakturorna inte blir betalda drabbar både företaget som inte får betalt och företaget som inte kan betala. Det finns bara förlorare i den här dystra utvecklingen, säger Harald Stjerna.


I vissa län, som Östergötland, Västra Götaland och Västmanland, ökade antalet betalningsförelägganden med 25—30 procent. I Örebro och Gävleborg handlar det om en uppgångar på 85—90 procent. Norrbotten toppar ligan med en fördubbling av antalet betalningsförelägganden.

Läget har dock ljusnat för Stockholmsföretagen. Där minskade betalningsföreläggandena med 5 procent.

Enligt kreditupplysningsföretaget UC minskade antalet konkurser i oktober för första gången sedan sommaren 2008. Men det kan handla om en tillfällig stabilisering för i början av nästa år ska de runt 4 000 företag, som i vintras begärde uppskov med att betala skatter och avgifter, börja göra det. Det handlar om 5 miljarder kronor.